Nagrody i wyróżnienia
- Bursztyn Polskiej Gospodarki 2024 – Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa został laureatem nagrody za konsekwentne i skuteczne działania służące rozwojowi ekologicznych napędów kosmicznych poprzez zbudowanie i pomyślne przetestowanie pierwszej na świecie rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K, w której zastosowany został jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych, nadtlenek wodoru o stężeniu 98%+ (10. Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy, 4-5 listopada 2024)
- Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej – „Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K (MSPO 2024)
- Nagroda Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej – „Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K (MSPO 2024)
- Złoty medal, nagroda specjalna – „Impact Energy Absorbing Technology” (Piotr Kowalczyk, Artur Słodziński, Adrian Lipkowski, Międzynarodowy Konkurs Wynalazków i Innowacji iCAN 2024, Canada)
- Złoty medal – System Airboxee (Adam Liberacki, Innoverse USA)
- Złoty medal – „System drzwi do transportu szynowego” (Jakub Piłczyński, Japan Design, Idea & Invention Expo)
- Złoty medal – „Heterogeneous High-Efficiency Catalysts” (Paweł Surmacz, INNOVERSE EXPO 2023)
- Złoty medal – „Układ i sposób sterowania poduszkowcem jednosilnikowym” (Krzysztof Szafran, Wiesław Zalewski, Marcin Janiszewski oraz Konrad Kozaczuk, China International Expo)
- Wyróżnienie Top Design (MSPO 2023)
- XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – nagroda Defender za manewrujący odrzutowy statek powietrzny z głowicą taktyczną JET-2 LM (Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa jako członek konsorcjum)
- XV Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG – złoty medal dla wynalazku z dziedziny technologii kompozytowych dla pojazdów elektrycznych oraz dyplom Ministerstwa Edukacji i Nauki za innowację w dziedzinie teledetekcji („Układ oraz sposób detekcji i rozpoznania patogenów roślin w warunkach upraw szklarniowych”)
- Profesorowie Instytutu wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie
- 120. jubileuszowe Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lépine 2021 – srebrny medal za wynalazek pn. „Detonacyjna komora do zasilania turbiny w silnikach rakietowych na ciekłe materiały pędne”
- Nagroda Naukowa PW 2021 dla monografii ”Fatigue Analysis Tools of Aerostructures”
- 13. Międzynarodowe Targi Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG 2020
- Lider Innowacji 2020 – kategoria „Osobowość” – mgr. inż. Mariusz Kacprzak, kierownik Zakładu Teledetekcji
- Złoty medal za wynalazek „Mobilny System Mapowania Gleb dla Roślin Uprawnych”
- Forbes „30 under 30” Europe (2020) – wyróżnienie dla dr. inż. Adama Oknińskiego za udział, wspólnie z zespołem, w rozwoju liczącego się w Europie ośrodka rozwoju napędów kosmicznych
- Konkurs MON „Kosmos i autonomia” – II nagroda dla mgr. inż. Damiana Kaniewskiego za pracę magisterską pt. „Symulacja propagacji frontu spalania w silniku rakietowym na stały materiał pędny z wykorzystaniem metody poziomic” napisana pod kierunkiem dr. hab. inż. Jana Kindrackiego (kategoria konkursu: Technologia, technika i inżynieria kosmiczna i satelitarna posiadająca potencjał zastosowania w obszarze obronności lub bezpieczeństwa państwa)
- Archimedes 2019
- INTARG 2019 (nagrody za wynalazek „Bezzałogowy System Latający przeznaczony do pozyskiwania wielospektralnych danych o terenie”)
- Lider Bezpieczeństwa Państwa 2019
- Innowacyjna Firma
- Innowacyjny Produkt (Technologia jednostopniowego otrzymywania nadtlenku wodoru klasy HTP)
- Złoty Medal dla Instytutu Lotnictwa na Targach INNOVA 2018 w Walencji
- Nagroda dla naukowca Instytutu Lotnictwa w X Konkursie Innowator Mazowsza
- Twórcy rakiety ILR-33 Bursztyn wyróżnieni brązowym medalem na targach iENA w Norymberdze
- Sukces Instytutu Lotnictwa podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2018
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” dla Instytutu Lotnictwa
- Medal pamiątkowy „Pro Masovia” dla dyrektora Instytutu Lotnictwa, dr hab. inż. Witolda Wiśniowskiego
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” dla dr. Wojciecha Potkańskiego
- Błękitne skrzydła dla profesora Piotra Wolańskiego
- Brussels Innova: Złoty medal dla wynalazku Instytutu Lotnictwa
- Drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich za działo pneumatyczne DPZ-250
- Pierwsza nagroda dla projektu STARLET – Clean Sky Forum, Bruksela
- Nagroda za osiągnięcia wynalazcze na XXII Giełdzie Wynalazków za opracowanie wynalazku pn. „Sposób otrzymywania nadtlenku wodoru, zwłaszcza klasy HTP do zastosowań napędowych i układ do destylacji próżniowej”
- Nominacja do Polskiej Nagrody Innowacyjności
- Złoty medal w konkursie EUREKA na targach Brussels Innova za wynalazek pn. „Kompaktowy cyfrowy radiowysokościomierz ze zintegrowaną anteną”
- Wyróżnienie „Efektywna Firma 2014”
- Tytuł „Gepard Biznesu 2014”
- Złoty medal z wyróżnieniem w konkursie EUREKA na targach Brussels Innova za wynalazek pn.: „Sposób otrzymywania nadtlenku wodoru, zwłaszcza klasy HTP do zastosowań napędowych i układ do destylacji próżniowej”
I miejsce w VIII edycji konkursu Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich na „Najlepsze osiągnięcia techniczne 2014 r.” w kategorii prace naukowo-badawcze za osiągnięcie pn.: „Sposób otrzymywania nadtlenku wodoru, zwłaszcza klasy HTP dla zastosowań napędowych i układ destylacji próżniowej”
-
Złoty Medal z wyróżnieniem za „Ceramiczne materiały cierne do hamulców lotniczych” – 5. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Innowacji (International Warsaw Invention Show)