Kapituła Błękitnych Skrzydeł przyznała wyróżnienie indywidualne dla profesora Piotra Wolańskiego za całokształt wybitnej lotniczo-kosmicznej działalności nauczycielskiej i naukowej. Nagroda zostanie wręczona podczas centralnych uroczystości z okazji Święta Lotnictwa – 28 sierpnia.

Nagroda Błękitne Skrzydła przyznawana jest za najwybitniejsze osiągnięcia w lotnictwie polskim w ciągu ostatniego roku, poprzedzającego przyznanie nagrody, oraz za całokształt wybitnej działalności dla lotnictwa polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nagrodę ustanowiła redakcja Skrzydlata Polska w 1964 roku. Od 1990 roku wyróżnienie jest przyznawane wspólnie przez Skrzydlatą Polskę i Krajową Radę Lotnictwa, przy wsparciu Aeroklubu Polskiego.

Laureat tegorocznej nagrody, profesor Piotr Wolański, to wybitny specjalista o międzynarodowym uznaniu w dziedzinie badań nad silnikami spalinowymi, detonacji, wybuchów i astrofizyki. Związany z Instytutem Lotnictwa od 1993 roku. Wielokrotnie wybierany na członka jego Rady Naukowej. Jest twórcą i opiekunem Pracowni Technologii Kosmicznych utworzonej w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa. W 2015 roku otrzymał doktorat honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej.

Wręczenie nagród Błękitne Skrzydła odbędzie się podczas uroczystości Święta Lotnictwa, w dniu 28 sierpnia na Polu Mokotowskim w Warszawie, pod pomnikiem poświęconym Lotnikom polskim poległym w latach 1939-1945.

Podziel się wpisem