7 listopada 2017 roku w Tallinnie w Estonii odbyło się rozdanie nagród w prestiżowym konkursie Copernicus Masters organizowanym przez Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Zwycięzcami w kategorii Copernicus Sustainable Development Challenge zostali  mgr inż. Mariusz Kacprzak  oraz dr Sylwia Nasiłowska z Zakładu Teledetekcji, którzy stworzyli innowacyjną aplikację webową i mobilną do monitorowania aktywności pszczół (BeeNebulaApp®).

BeeNebulaApp® jest pierwszym z serii produktów NebulaSystem® dla precyzyjnego rolnictwa opracowanym w Instytucie Lotnictwa. Aplikacja stworzona przez naszych naukowców wykorzystuje meteorologiczne dane satelitarne Sentinel uzupełnione o dane z czujników naziemnych i powietrznych, aby dostarczyć użytkownikowi informację na temat bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Automatycznie generowane raporty są dostarczane za pośrednictwem aplikacji mobilnej BeeNebulaApp®.

Jury konkursu zdecydowało się wyróżnić BeeNebulaApp®, ponieważ aplikacja proponuje innowacyjne zastosowanie odpowiadające potrzebom społecznym w kontekście ogólnych celów zrównoważonego rozwoju – w szczególności koncentruje się na bardzo konkretnym obszarze: zrównoważonej ochronie pszczół. Nagrodę wręczył dyrektor ds. polityki i badań kosmicznych, programu Copernicus oraz obrony Komisji Europejskiej, Philippe Brunet.

Szacuje się, że ok. 11 milionów gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej może skorzystać z BeeNebulaApp®, ponieważ przepisy zabraniają opryskiwania podczas aktywności pszczół.

Dzięki aplikacji, pestycydy będą stosowane bardziej precyzyjnie. Pomoże to zwiększyć produkcję miodu oraz poprawić jakość plonów, a także przyczyni się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

Dostęp do globalnych danych dostarczanych przez BeeNebulaApp® może mieć każdy w prostym i przystępnym formacie. Twórcy aplikacji mają nadzieję, że ich produkt pomoże zbudować sieć interakcji między pszczelarzami, rolnikami i politykami w celu zmniejszenia negatywnego wpływ działalności rolniczej, przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb rolników.

Dodatkowych informacji udzielają:

mgr inż. Mariusz Kacprzak
Kierownik Zakładu Teledetekcji
Tel.: (+48) 22 846 00 11 wew. 896
Mail: mariusz.kaprzak[at]ilot.lukasiewicz.gov.pl

dr Sylwia Nasiłowska
Zakład Teledetekcji
Tel.: (+48) 22 846 00 11 wew. 835
Mail: sylwia.nasilowska[at]ilot.lukasiewicz.gov.pl

 

Podziel się wpisem