Inauguracyjne spotkanie Science Cafe Instytutu Lotnictwa pt. „Pilotki, lotniczki, inżynierki. Pasja, talent, odwaga” odbyło się przy kawie 8 marca 2016 (wtorek) w godz. 9:00 – 14:00 w sali „Ikar” w Instytucie Lotnictwa, al. Krakowska 110/114 w Warszawie. Zobacz program.
Spotkanie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wydarzenie było transmitowane online tutaj.
„Pilotki, inżynierki, lotniczki. Pasja, talent, odwaga”
09:00 – 9:15 – Rejestracja
09:15 – 9:30 – Powitanie
09:30 – 9:55 – kpt Adelajda Szarzec-Tragarz, pilot samolotu Boeing 787, Polskie Linie Lotnicze LOT
09:55 – 10:20 – Galina Durmus, Aviation Marketing Expert, AIC Group Ukraine, Atlasglobal Ukraine
10:20 – 10:45 – Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu, Robert Bosch Sp. z o.o.
10:45 – 11:10 – dr Natalia Zalewska, planetolog, Instytut Lotnictwa
11:10 – 11:30 – Atrakcja muzyczna – mini koncert saksofonowy Aliny Mleczko
11:20 – 11:45 – Przerwa
11:45 – 12:10 – Olga Malinkiewicz, polska fizyczka, wynalazczyni metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, Saule Technologies
12:10 – 12:35 – por. Patrycja Balcerowska, nawigator, 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach
12:35 – 13:00 – prof. nadzw. dr hab. Romana Ratkiewicz-Landowska, badaczka heliosfery, była pilotka szybowcowa, Instytut Lotnictwa
13:00 – 13:25 – Dorota Dorn-Okoń, inżynier, General Electric Aviation
13:25 – 13:45 – „Spitfire Sisters” – fragment filmu dokumentalnego o niezwykłych kobietach latających dla Air Transport Auxiliary (ATA) w czasie II wojny światowej
13:45 – 14:00 – Podsumowanie
Spotkanie miało na celu prezentację osiągnięć kobiet, które odniosły sukcesy w swoich branżach związanych z lotnictwem i nowymi technologiami.
Zaproszone Panie opowiedziały o swoich pasjach, osiągnięciach, i o tym jak wyglądała ich droga do sukcesu.
Od ponad 20 lat współtworzy sukces firmy Bosch w Polsce. Współpracę z firmą rozpoczęła w styczniu 1992 roku, aby po 6 latach objąć funkcję członka zarządu Robert Bosch Sp. z o.o. Od 2006 roku jest prezesem zarządu firmy, a także reprezentuje spółki Grupy Bosch w Polsce.
Aktywnie działa w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, gdzie pełni funkcję Wiceprezydenta Zarządu. Ponadto od 2011 roku działa w Kongresie Kobiet jako członkini Rady Programowej, a od 2014 roku angażuje się w działalność Fundacji Liderek Biznesu.
Wielokrotnie wymieniana w gronie najbardziej wpływowych i przedsiębiorczych kobiet w Polsce, nagradzana m.in. tytułami Kobieta Roku czy osoby zasłużonej dla rozwoju rynku motoryzacyjnego w Polsce.
Ukończyła Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej a także podyplomowe studia handlu zagranicznego na SGH oraz studia MBA Executive Studies in Finance.
W 2005 roku brała udział w misji, zorganizowanej przez Mars Society, która odbywała się w bazie marsjańskiej na pustyni w Utah. Skończyła geologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjęła studia doktoranckie w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie gdzie obroniła pracę z geologii Marsa i zagadnień występowania wody na tej planecie. Jest bardzo zaangażowaną popularyzatorką kosmosu i Marsa.
Natalia ma ukończoną także Szkołę Muzyczną II stopnia ze specjalnością skrzypce i 3 letnią szkołę teatralną im. J i H Machulskich.
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Studia magisterskie kończyła w Barcelonie, gdzie w trakcie studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Nauk Fotonicznych ICFO (The Institute of Photonic Studies). Obecnie kończy doktorat na Uniwersytecie w Walencji.
Jako Dyrektor Technologiczny firmy Saule Technologies komercjalizuje wyniki swoich badań. Za jej wkład w rozwój technologii opartej na perowskitach, wyrożniona nagrodą Komisji Europejskiej „Photonics21”, oraz „Innovator of the Year” przyznana przez MIT Techology Review.
Jest autorką wielu publikacji naukowych (w tym Nature Photonics) oraz współautorką jednego z kluczowych patentów dotyczących technologii ogniw perowskitowych.
Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, stopień doktora nauk technicznych uzyskała na Politechnice Warszawskiej, zaś stopień dra habilitowanego nauk technicznych w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Ukończyła też studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.
Pracowała w największych ośrodkach badawczych na świecie, jak: NASA Ames Research Center, Max-Planck-Institut für Aeronomie, Bartol Research Institute na University of Delaware, Institute of Geophysics and Planetary Physics na University of California, Instytut Badań Kosmicznych w Moskwie, Uniwersytet Boński, Institute of Astrophysics w Paryżu. Obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Lotnictwa.
Jest laureatką wielu nagród w zakresie badań, m.in. National Research Council USA. Wyniki jej badań były potwierdzone i wykorzystane w misjach kosmicznych statków Voyager 1 i Voyager 2.
Niekwestionowanym osiągnięciem jest wypracowanie pierwszego w świecie magnetohydrodynamicznego modelu heliosfery i odkrycie na jego podstawie asymetrii heliosfery spowodowanej międzygwiazdowym polem magnetycznym. Zajmowała się także zagadnieniami związanymi z heliosferą jako obiektu powstałego w wyniku globalnego oddziaływania wiatru słonecznego z materią międzygwiazdową.
Prywatnie zainteresowania Pani Profesor dotyczą szybownictwa, tańca, teatru i teologii.