W wieku 97 lat zmarł Tadeusz Królikiewicz, były pracownik Instytutu, autor książek o lotnictwie i broni białej. Prowadził odbiór projektów konstrukcyjnych dla wojska, w tym samolotów: Junak 3, TS-8 Bies, czy TS-11 Iskra oraz wielu innych prac naukowych i badawczych.

Tadeusz Królikiewicz urodził się w 1926 roku w Wadowicach. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

W latach 1952-53 pracował jako przedstawiciel wojskowy. W latach 1953-1983 był dyrektorem 86. przedstawicielstwa wojskowego w Instytucie Lotnictwa.

W latach 70-tych uczestniczył w polskiej delegacji do Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie. Karierę wojskową zakończył w stopniu pułkownika.

Pełnił wiele zaszczytnych funkcji – był przewodniczącym Rady Programowej miesięcznika Technika Lotnicza i Astronautyczna oraz członkiem Rady Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Z okazji 90-lecia Instytutu Lotnictwa w 2016 roku odebrał specjalną statuetkę od Rady Naukowej Instytutu za wieloletnią współpracę.

Pozostawił po sobie wiele cennych wspomnień i pamiątek lotniczych. Swoją wiedzą dzielił się poprzez wydawnictwa książkowe – był autorem m.in. „Wybranych zagadnień z historii Instytutu Lotnictwa” czy dwutomowego „Polskiego samolotu i barwy” oraz licznych artykułów.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 roku został wyróżniony Błękitnymi Skrzydłami.

Najszczersze kondolencje Rodzinie składają Dyrekcja, Rada Instytutu oraz Pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Podziel się wpisem