W dniach 9 – 10 września, z okazji  100. rocznicy urodzin Profesora Tadeusza Sołtyka, odbyły się uroczystości upamiętniające tę wybitną postać. Inicjatorem oraz organizatorem obchodów był Instytut Lotnictwa.
9 września, odbyło się uroczyste złożenie wieńców na grobie Profesora Sołtyka na warszawskich Starych Powązkach. Delegacje Instytutu Lotnictwa z Dyrektorem Witoldem Wiśniowskim, Stowarzyszenia Lotników Polskich, Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Dowództwa Sił Lotniczych, Wyższej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Europejskich Szkół Lotniczych SIMP, w asyście żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, trębacza i werblisty oddały hołd Profesorowi. Całej ceremonii towarzyszyły poczty sztandarowe wystawione przez uczestniczące w uroczystości instytucje.
Drugiego dnia obchody zainaugurowała uroczysta msza święta, która odbyła się w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu na warszawskim Okęciu. W kaplicy kościoła odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Instytut Lotnictwa, dokonali syn Stanisław wraz z wnukiem Jerzym.
Po uroczystościach w kościele, goście przenieśli się do Instytutu Lotnictwa, gdzie zorganizowana została sesja naukowa poświęcona dokonaniom Profesora Sołtyka oraz ich wpływowi na rozwój przemysłu lotniczego w Polsce. Przed rozpoczęciem sesji dokonano prezentacji i odsłonięcia zrekonstruowanego modelu samolotu TS-Bies, którego głównym konstruktorem był Profesor.
Sesje naukową rozpoczął Dyrektor Instytutu Lotnictwa, Witold Wiśniowski, który swój referat poświęcił konstruktorskiemu wizjonerstwu Profesora. Dyrektor przedstawił dokonania konstruktora, które w dalszym ciągu uważane są w środowisku lotniczym za wyjątkowe. Związki Tadeusza Sołtyka z Instytutem Lotnictwa, historię jego życia zawodowego zaprezentował wieloletni przyjaciel i autor biografii Profesora, Tadeusz Kurcyk.
Dopełnieniem części naukowej była prezentacja Andrzeja Żyluka, Zastępcy Dyrektora Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, który podjął kwestie prac nad modernizacją TS-11 Iskra.
Po części merytorycznej, głos zabrały osoby związane z Profesorem Sołtykiem. Jako pierwszy wystąpił Zastępca Burmistrza Zwolenia, Włodzimierz Kabus. Wystąpienie  dotyczyło historii związków Profesora z miastem Zwoleń. Kolejnym sentymentalnym wystąpieniem było przemówienie Przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Zwolenia, Wacława Kusia, który opowiedział anegdoty związane z osobą konstruktora. Ciepło opowiedział o wpływie Tadeusza Sołtyka na polskie lotnictwo Pan Jacek Makles, Prezes Aviaty. Podsumowaniem osobistych wspomnień było wystąpienie jego syna Stanisława Sołtyka, w którym podkreślił ogromną rolę Instytutu Lotnictwa w życiu Profesora.
Na zakończenie sesji, została zaprezentowana specjalnie przygotowana na tę okazję publikacja Instytutu Lotnictwa pt.: „Tadeusz Sołtyk – wizjoner i konstruktor polskich samolotów”, której pierwsze egzemplarze otrzymali członkowie rodziny.
Duże wzruszenie i falę wspomnień wywołała projekcja montażu filmów o Tadeuszu Sołtyku.
Obchody zakończyły się wspomnieniami i dyskusjami przy kawie.
Podziel się wpisem