Ponad 300 ekspertów branży dronowej spotkało się w Warszawie na międzynarodowej konferencji „Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa”. To najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce, które zorganizował Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundacja Instytut Mikromakro. Tematami tegorocznej edycji były przyszłość branży dronowej, zaawansowana mobilność powietrzna, wsparcie ekosystemu dronowego w Polsce oraz zwiększenie jego międzynarodowej konkurencyjności.
– Polska ma szansę na rozwój dobrze prosperującego sektora BSP i ma potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej, zarówno na rynku unijnym, jak i światowym. Jesteśmy jednak w krytycznym momencie, ponieważ europejskie organy i ich regulacje mogą spowolnić ten rozwój i na pewno nie chcemy stracić momentu, który mamy i który polski sektor BSP już zyskał – mówił podczas otwarcia konferencji, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, dr inż. Paweł Stężycki.
Ważną rolę do odegrania mają krajowe instytucje, jak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego. Prezes PAŻP, Magdalena Jaworska-Maćkowiak mówiła o roli agencji w integrowaniu i zarządzaniu branżą dronową poprzez rozwój systemu PANSA UTM oraz zespołu dronowego wewnątrz organizacji. Urząd Lotnictwa Cywilnego, który reprezentował Paweł Szymański, dyrektor Departamentu BSP, wskazał na imponującą liczbę zarejestrowanych operatorów dronów w Polsce – ponad 250 tysięcy, co stanowi 15% wszystkich zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Dziennie w Polsce rejestruje się 300 nowych operatorów. Rynek dronów w Polsce rośnie zatem bardzo szybko.
Zaawansowana mobilność powietrzna
Jednym z głównych tematów tegorocznego forum była zaawansowana mobilność powietrzna z wykorzystaniem dronów. Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Doskonałości Badawczej, dr Beata Lubos z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa przekonywała, że warto angażować się w międzynarodowe projekty w tym zakresie. Wspiera to rozwój innowacji oraz umożliwia polskim firmom dostęp do nowych technologii. Instytut, który jest koordynatorem Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i Czysta Mobilność”, zorganizował podczas forum specjalny matchmaking dla firm zainteresowanych podniesieniem swojej konkurencyjności poprzez włączenie się w partnerstwo w programie Horyzont Europa.
O tym, gdzie jesteśmy i co pozostaje z wizji przyszłości w kontekście zaawansowanej mobilności powietrznej, dyskutowano podczas międzynarodowego panelu dyskusyjnego. Panel poprowadził dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, a uczestnikami byli: Adriana Witkowska (Metropolia GZM), Oskar Lara Rapp (CRISALION Mobility), Nabil Hagag (DLR), Sebastian Babiarz (DroneUp) oraz Bartosz Dziugieł (Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa). W trakcie dyskusji poruszano m.in. takie tematy jak zrównoważony rozwój transportu czy różnice pomiędzy rozwojem mobilności powietrznej w miastach oraz poza dużymi ośrodkami miejskimi. Przedstawiono także przykłady wdrażania zaawansowanej mobilności miejskiej m.in. na przykładzie projektu ASSURED-UAM (GZM, Bari, Porto) czy w Dallas (dostawy dla jednej z sieci handlowych realizowane przez Drone Up).
Scenariusze przyszłości dla branży dronowej
O tym, jak będzie wyglądać sektor dronowy oraz jakie innowacje wprowadzane są już teraz przez polskie firmy rozmawiano podczas paneli dyskusyjnych podzielonych według sektorów rynku dronowego (logistyka i transport, monitoring oraz inspekcja i ochrona, rolnictwo precyzyjne, Search and Rescue) oraz uczestników tego rynku (gestorzy infrastruktury krytycznej, organizatorzy przestrzeni powietrznej oraz przedstawiciele instytutów – perspektywa technologiczna). Była to kontynuacja rozmów podjętych podczas pierwszych w Polsce foresightów rynku BSP w formie seminariów online, które w pierwszej połowie roku zorganizowały Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundacja Instytut Mikromakro.
Wnioski jakie płyną z debat są w większości pozytywne, choć branża sygnalizuje też problemy związane z nadmierną legislacją, utrudniającą rozwój. Uczestnicy konferencji zgłaszali m.in. postulat traktowania dronów używanych w teledetekcji upraw jako maszyny rolnicze, a nie statki powietrzne.
Więcej informacji o aktualnym stanie branży dronowej w Polsce można przeczytać w raporcie „The Storm. Drone market in Poland. Edition 2024”.
Technologie dla dronów
Organizacja konferencji umożliwiła również jej uczestnikom zapoznanie się z ofertą badawczą Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, m.in. z: systemem meteorologicznym, awioniką do dronów, technologią cichego śmiga czy możliwością projektowania i badania podwozi do dronów.
Uczestnicy zwiedzili część infrastruktury badawczej Instytutu, gdzie świadczone są usługi testowe, projektowania inżynierskiego oraz symulacji dla branży dronowej, i nie tylko:
- Laboratorium napędów hybrydowych (Badania napędów hybrydowych)
- Laboratorium badań środowiskowych (Badania środowiskowe konstrukcji)
- Tunel aerodynamiczny (Badania w tunelu aerodynamicznym)
- Komora bezechowa (Testy akustyczne)
- Centrum Technologii Kompozytowych (Technologie kompozytowe)
Kolejna edycja konferencji Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planowana jest na przyszły rok.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.