Po raz kolejny Instytut Lotnictwa wziął udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Akademię Morską w Gdyni pt. „12th International Conference on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation”, w skrócie TransNav 2017.
Na konferencji została zaprezentowana praca dr. hab. inż. Krzysztofa Szafrana i dr. inż. Zbigniewa Pągowskiego pt. „Efficient and Extremaly Fast Transport Including Search and Rescue Units Using Ground Effect”, wzbogacona wizją ekranoplanów ratowniczych narysowanych przez emerytowanego pracownika Instytutu Lotnictwa, mgr. inż. Jacka Kończaka.
Praca kontynuuje wykorzystanie ekranoplanów jako elementu wzbogacenia projektu EPATS o ten typ statku powietrznego w transporcie nad morzami, jak i jako jednostek ratowniczych, mogących spełniać specyficzną rolę np. w Arktyce, na polach naftowych oraz w ratowaniu fali emigrantów na Morzu Śródziemnym, i nie tylko. Praca została opublikowana w przez CRC Press Taylor & Francis Group w “Marine Navigation, Marine Navigation and Safety of Sea Transportation” (str. 305-310). Od kilku lat, kilkanaście jednostek badawczo-naukowych jest zainteresowanych uruchomieniem projektu europejskiego w tym obszarze, ale nadal nie udaje się znaleźć koordynatora projektu.
Autorzy, już po konferencji, spotkali się w Petersburgu ze znanym specjalistą i autorem wielu książek poświęconych ekranoplanom prof. Aleksandrem Niebyłowem, który przygotował m.in. projekt (nr 2) poświęcony wykorzystaniu ekranoplanów jako platform startowych dla statków kosmicznych. Być może, włączenie aktywnego od 40 lat w obszarze ekranoplanów wybitnego specjalisty i aktywnego uczestnika projektów europejskich prof. Niebyłowa, nada nowy impuls poruszanym od lat innowacyjnym sposobom wykorzystania ekranoplanów.