Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa był jednym z współorganizatorów X Droniady – multidyscyplinarnych zawodów dronowych, którym towarzyszyły konferencje, warsztaty i pokazy. Wydarzenie zorganizowano w dniach 1-4 czerwca 2023 w Parku Śląskim oraz na Lotnisku Muchowiec.

Droniada wkroczyła w nową dekadę – popularny wśród sympatyków i ekspertów branży dronowej konkurs obchodzi w 2023 roku swoją dziesiątą rocznicę. Tegoroczna edycja została podzielona na trzy części: Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Droniada Tech by Politechnika Śląska oraz wystawa i pokazy Droniada Expo & Kids by Metropolia GZM.

Droniada Challenge: nocna sztafeta dronów

W konkursie technologicznym Droniada Challenge wzięło udział 11 zespołów akademickich i open, które zmierzyły się w kilku konkurencjach sprawdzających kwalifikacje konstruktorów i operatorów dronów.

Nowością w tegorocznej edycji była nocna konkurencja „Sztafeta”, podczas której drużyny miały za zadanie wyznaczenie ścieżki ewakuacji poprzez precyzyjnie zrzucanie świetlnych bikonów. Zmagania prowadzone były na dystansie 16 kilometrów na Lotnisku Muchowiec, a sędziami „Sztafety” byli eksperci Jednostki Certyfikującej z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Konkurencję wygrał Akademicki Klub Lotniczy – koło naukowe Politechniki Wrocławskiej. Drużyna otrzymała nagrodę główną w wysokości 5000 zł ufundowaną przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Sesja specjalna: Ekosystem BSP

Droniada to także debaty i dyskusje w gronie ekspertów. Podczas drugiego dnia wydarzenia, w Planetarium Śląskim w Chorzowie, Instytut zorganizował sesję specjalną pt. „Ekosystem BSP: Technologia, prawo, scenariusze przyszłości”. 

Podczas spotkania poruszono tematy strategii rozwoju branży dronowej oraz roli Instytutu jako integratora środowiska i instytucji, która wraz z innymi interesariuszami buduje ekosystem. Instytut przedstawił także ofertę wsparcia dzięki badaniom, technologiom oraz usługom oraz zaprosił do współpracy firmy jako odbiorców technologii.

Relacja z debaty dostępna jest pod linkiem: https://www.facebook.com/droniadacc/videos/782920296715962 (2:05:34 – 4:08:30)

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

Podziel się wpisem