Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski zaprosił przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego, na czele z Polską Agencją Kosmiczną, do zaprezentowania osiągnięć i technologii kosmicznych administratorowi NASA, Billowi Nelsonowi. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Instytut zaprezentował na specjalnej wystawie swoje produkty:
- Silnik HIPERGOL
- Silniki pomocnicze rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K
- Makietę wyrzutni WR-2 z rakietą ILR-33 BURSZTYN 2K
- Silniki deorbitacyjne na stały materiał pędny
Szef NASA podkreślił rolę polskich technologii kosmicznych, które obecnie uczestniczą w misjach oraz wyraził nadzieję na ich dalszy rozwój i wpływ na realizację kolejnych międzynarodowych przedsięwzięć. Liczy także na wsparcie amerykańskich projektów przez polski sektor – kreśląc ambitne plany na loty międzyplanetarne, na Księżyc, Marsa i do gwiazd.
Zarówno Ambasador, jak i Administrator NASA podkreślali wkład wybitnych polskich inżynierów w rozwój sektora i ich rolę w strukturach w NASA. Bill Nelson liczy na zacieśnienie stosunków z ESA, a tym samym z POLSA i polskim sektorem kosmicznym.
Fot. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz POLSA.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.