30 stycznia 2019 Instytut Lotnictwa wziął udział w spotkaniu ASD (AeroSpace and Defence Industries Association of Europe) w Brukseli, na które przybyło się ponad 150 członków, przedstawicieli przemysłu lotniczego i kosmicznego działającego na rzecz obronności.

Dyskutowano m.in. o potencjalnych skutkach Brexitu, przede wszystkim o jego wpływie na bezpieczeństwo i na koszty. Motywem przewodnim była tematyka security, czyli systemy zabezpieczeń – procedury, procesy, oprogramowanie i sprzęt. W czasie spotkania poza interesującymi przemowami plenarnymi przedstawicieli Komisji Europejskiej i czołowych przedstawicieli przemysłu, dużo uwagi poświęcono bilateralnym rozmowom oraz nawiązywaniu kontaktów.

ASD koncentruje się na zagadnieniach związanych z lotnictwem cywilnym, obroną, bezpieczeństwem i przestrzenią. Zobowiązuje się do utrzymania i rozwoju konkurencyjnego sektora. Aby osiągnąć ten strategiczny cel, ASD analizuje, formułuje i ustala stanowiska polityczne dla przemysłu w kluczowych strategicznych kwestiach sektorowych, współpracując z przemysłem i instytucjami UE w obrębie różnorodnych wydarzeń rynkowych i projektów badawczych w dziedzinie technologii.

Członkami organizacji jest 16 przedstawicieli głównych europejskich gałęzi przemysłu z 18 różnych krajów oraz 23 krajowe stowarzyszenia. Polskę w ASD reprezentuje Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego, którego członkiem jest Instytut Lotnictwa.

Instytut Lotnictwa podczas wydarzenia reprezentował dyrektor Paweł Stężycki, który był jedynym polskim delegatem obecnym podczas tegorocznego spotkania.

Podziel się wpisem