Poleć i uratuj – drony w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych

Drony w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (Search and Rescue, SAR), w ochronie ludności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym to temat ostatniego już seminarium online organizowanego w formule foresight przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundację Instytut Mikromakro w ramach Droniada Future Forum. Zapraszamy we wtorek, 16 kwietnia 2024 o godzinie 14:00. Webinarium jest bezpłatne – obowiązuje rejestracja.

Zwykle zaczyna się tak. Przychodzi zgłoszenie przez telefon na numer 112 albo przez aplikację Ratunek. Do akcji ruszają ratownicy wyposażeni w drony.

Na początku 2023 roku ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dowiedzieli się, że dwóch taterników utknęło w rejonie Kozich Czub, gdy wspinali się tam Drogą Świerzów. Nie byli w stanie zrealizować planu i zejść bezpiecznie w ciemności i pogarszających się warunkach atmosferycznych do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Do akcji ruszyło 7 ratowników z dronem, który zlokalizował taterników i dostarczył potrzebny sprzęt – pakiety grzewcze, koce termiczne i radiostację. Loty rozpoczęły się ok. godziny 22, a intensywne opady śniegu oraz podmuchy wiatru sięgające 15 m/s pozwoliły tylko na trzy starty. To jednak wystarczyło, by taternicy odebrali podwieszony spod drona ładunek. Rano ratownicy zostali ewakuowani śmigłowcem i przetransportowani do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Podobnych akcji odbywa się na świecie po kilkadziesiąt dziennie. Nie mówimy zatem o dronach jako przyszłościowych narzędziach pracy ratowników, strażaków czy też policjantów, lecz o podstawowym sprzęcie w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), ochronie ludności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym.

Zapytamy o to ekspertów z ochotniczych organizacji poszukiwawczo-ratowniczych, strażaków, ratowników i specjalistów w zakresie metodyki akcji SAR, dronów i oprogramowania.

Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro, główny organizator Droniady GZM 2024 zaprosi do udziału we „Fly to Rescue – turnieju o puchar Szefa BBN na Droniadzie. To okazja do praktycznego szlifowania swoich umiejętności pilotażu dronów na potrzeby akcji SAR w warunkach sportowej rywalizacji i wymiany doświadczeń z żołnierzami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami policji, strażakami, ratownikami i przedstawicielami czołowych uczelni technicznych w kraju (droniada.eu).

Maciej Dziubich z Morskiej Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej, od lat związany również z Sopockim WOPR, opowie o akcjach SAR na morzu.

Dr Joanna Stojer-Polańska z uniwersytetu SWPS przedstawi metodykę akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Kiedy jest akcja poszukiwawcza, a kiedy ratownicza?

Grzegorz Trzeciak, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, zaprezentuje możliwości współpracy nad przyszłymi zrobotyzowanymi systemami do ratowania ludzi.

Dr n. med. Andrzej Darmoliński naszkicuje jak wykorzystywać drony w ratownictwie medycznym.

Młodszy kapitan Marcin Klecz, ekspert ds. BSP w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, wskaże kierunki rozwoju tej technologii w straży. Jakich dronów potrzebuje Straż?

Łukasz Grzelak z Dilectro Enterprise, nakreśli trendy rozwoju analizy danych w ratownictwie. Ma to coraz większe znaczenie w akcjach SAR. Nie wystarczą już tylko sokole oko i pewna ręka pilota drona. Potrzeba dobrej jakości zdjęć. Dane to podstawa!

Michał Staniewski, starszy specjalista ds. ASM1, kierownik projektu Dynamic Safety Security POPC z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zaprezentuje moduł Search&Help, który ma ułatwić koordynację akcji SAR w przestrzeni powietrznej kraju.

Zaczniemy nasze webinarium od morza, by zakończyć je w Tatrach. Marcin Józefowicz, ratownik, starszy instruktor TOPR i szef grupy Cyber Tech TOPR podzieli się swoimi spostrzeżeniami i potrzebami w zakresie wykorzystania dronów w ratownictwie. Ale jego kluczowym przesłaniem będzie „Życie za drona. Uratuj człowieka, nie martw się o sprzęt”.

Seminarium podsumuje dr Jakub Ryzenko, szef Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN. „Co widać poza zasięgiem wzroku?” – niech będzie naszą foresigtową puentą.

Seminarium online – foresight BSP: Służby ratunkowe i porządkowe

16.04.2024, godz. 14.00

Moderatorzy

Elżbieta Mrozek

Dział Rozwoju Biznesu i Sprzedaży

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Sławomir Kosieliński

Prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro

Prelegenci

Maciej Dziubich

Morska Służba Poszukiwawczo-Ratownicza

Sopockie WOPR

 

Dr Joanna Stojer-Polańska

Uniwersytet SWPS

Grzegorz Trzeciak

Dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

dr n. med. Andrzej Darmoliński

Członek Zespołu Ratownictwa Medycznego
Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe
Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Neurochirurg

mł. kpt. Marcin Klecz

Krajowy Koordynator ds. BSP
Państwowa Straż Pożarna

Łukasz Grzelak

Dilectro Enterprise

Michał Staniewski

Starszy specjalista ds. ASM1
Kierownik projektu Dynamic Safety Security POPC
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej,

Marcin Józefowicz

Ratownik, starszy instruktor TOPR i szef grupy Cyber Tech TOPR
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Dr Jakub Ryzenko

szef Centrum Informacji Kryzysowej
Centrum Badań Kosmicznych PAN

Agenda

16 kwietnia 2024, godz. 14:00 – 16:00

Wstęp 

14:00 – 14:05

Powitanie

Elżbieta Mrozek, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
Sławomir Kosieliński, Prezes Fundacji Instytut Mikromakro, Twórca Droniady.

Wystąpienia

14:05 – 14:10

„Fly to Rescue. Turniej o puchar Szefa BBN na Droniadzie”

Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro, główny organizator Droniady GZM 2024

14:10 – 14:20

„Leć na ratunek”, o akcjach SAR na morzu

Maciej Dziubich, Morska Służba Poszukiwawczo-Ratownicza

14:20 – 14:30

„Metodyka akcji poszukiwawczo-ratowniczych”

dr Joanna Stojer-Polańska, Uniwersytet SWPS

14:30 – 14:40

Grzegorz Trzeciak, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

14:40 – 14:50

„Praktyczne wykorzystanie dronów przez zespoły ratownictwa medycznego”

dr n. med. Andrzej Darmoliński, Członek Zespołu Ratownictwa Medycznego, Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, Specjalistyczna Praktyka Lekarska, Neurochirurg

14:50 – 15:00

„Jak ma być z dronami w straży”

mł. kpt. Marcin Klecz, Krajowy Koordynator ds. BSP w Państwowej Straży Pożarnej

15:00 – 15:10

„Trendy rozwoju analizy danych w ratownictwie”

Łukasz Grzelak, Dilectro Enterprise

15:10 – 15:20

„Moduł Search&Help. Niebo na wyłączność dla ratowników. Jak zgłosić akcję SAR z użyciem dronów”

Michał Staniewski, starszy specjalista ds. ASM1, kierownik projektu Dynamic Safety Security POPC, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

15:20 – 15:30

„Życie za drona. Uratuj człowieka, nie martw się o sprzęt”

Marcin Józefowicz, ratownik, starszy instruktor TOPR i szef grupy Cyber Tech TOPR, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

15:30 – 15:40

„Co widać poza zasięgiem wzroku?”

dr Jakub Ryzenko, szef Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN

Seria pytań i odpowiedzi, podsumowanie

15:40 – 16:00

Q&A

Dla kogo przeznaczone jest seminarium?

Rejestracja została zakończona

Zapraszamy na DRONIADA FUTURE FORUM
24 maja 2024
w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa

Patronat medialny: