Polscy studenci mają szansę na oblot swoich eksperymentów na rakiecie NASA – trwa nabór do misji rakietowej GHOST. Jest to możliwe dzięki współpracy międzynarodowej prowadzonej przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa razem z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Politechniką Gdańską.

GHOST (Grand cHallenge MesOsphere Student rockeT) jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia Grand Challenge Initiative, którego celem jest badanie atmosfery za pomocą rakiet sondujących.

Do udziału w misji są zaproszeni studenci z 9 państw: Norwegii, Szwecji, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii oraz USA.

Do misji można zgłaszać eksperymenty, które zostaną następnie zintegrowane z rakietą sondującą, wyniesioną na pułap 150-170 km.

Polskie instytucje wspierają GHOST

W projekt włączyły się polskie podmioty: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnika Gdańska.

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wykorzystuje w projekcie swoje doświadczenie w lotach suborbitalnych oraz międzynarodowym programie badań atmosfery. W Instytucie rozwijany jest program rakiety ILR-33 BURSZTYN, która z powodzeniem przeszła już trzy testy lotne.

Start misji

Integracja eksperymentów z rakietą będzie mieć miejsce w sierpniu 2024 roku na terenie Wallops Flight Facility (NASA). Start odbędzie się z kosmodromu Andoya Space Centre w Norwegii w listopadzie 2024 roku.

Zgłoszenia do misji trwają do 26 maja 2023 roku.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach:

NASA: https://www.nasa.gov/sounding-rockets/ghost

Andoya Space: https://andoyaspace.no/what-we-do/student-opportunities/university-projects/the-ghost-mission/

Instytut wraz z partnerami zachęca polskich studentów do udziału w misji GHOST oraz przetestowania swoich pomysłów w środowisku kosmicznym.

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

Podziel się wpisem