Misja gospodarcza w Izraelu

W dniach 27-30 stycznia 2019 roku odbyła się polska misja gospodarcza do Izraela (Tel Awiw) celem nawiązania partnerstwa pomiędzy polskimi i izraelskimi podmiotami działającymi w sektorze kosmicznym. Instytut Lotnictwa reprezentował kierownik Zakładu Teledetekcji – Mariusz Kacprzak. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele ośmiu polskich podmiotów oraz sześciu podmiotów izraelskich. Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Misja gospodarcza była okazją do zapoznania się z aktualnymi trendami w branży Space.

Oprócz głównego celu, jakim było nawiązanie kontaktów z podmiotami izraelskimi, przedstawiciele polskich firm mieli okazję zapoznać się funkcjonowaniem laboratoriów w firmie IAI oraz uczestniczyli w konferencji The 14th Ilan Ramon International Space Conference. Zaproszenie otrzymali ważni przedstawiciele europejskiego sektora kosmicznego, włączając w to prezesa ESA oraz dyrektora programu obserwacyjnego Copernicus. Najważniejsze wystąpienia dotyczyły potencjału danych satelitarnych: From Space Data in to Information for Business. Podczas konferencji organizatorzy położyli duży nacisk na prezentację i promocję lądownika SpaceIL (nieformalnie lądownik nazywany jest Sparrow) , który w tym roku zostanie wyniesiony w kosmos. Jeśli wyląduje z sukcesem na księżycu to Izrael stanie się czwartą nacją, która tego dokona. W przypadku powodzenia misji firma otrzyma nagrodę Google Lunar X Prize.

Warto dodać, że Izrael i podmioty z tego kraju są bardzo aktywne w zakresie tworzenia nowoczesnych rozwiązań z obszaru obserwacji Ziemi i automatyki (technologie kosmiczne, obserwacje Ziemi i UAV).

Podziel się wpisem