W ramach zebrania Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w dniu 8 maja 2018 roku w Instytucie Lotnictwa odbyło się spotkanie z mistrzem sportu śmigłowcowego Marcinem Szamborskim oraz nestorem lotnictwa śmigłowcowego, Ryszardem Witkowskim.

Spotkanie gości i członków WKSL rozpoczęło przedstawienie i omówienie Złotego Medalu Wiropłatowego FAI przez Ryszarda Witkowskiego, który jest piętnastą osobą na świecie wyróżnioną tą nagrodą.

Spotkanie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, 8.05.2018 | Warsaw Aviation Seniors Club, 8.05.2018
Spotkanie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, 8.05.2018 | Warsaw Aviation Seniors Club meeting, 8.05.2018

Złoty Medal Wiropłatowy jest przyznawany przez FAI w uznaniu zasług dla popularyzacji sportu wiropłatowego. Ryszard Witkowski był wieloletnim polskim delegatem do Komisji Wiropłatowej FAI oraz inżynierem Instytutu Lotnictwa, gdzie przeprowadzał loty eksperymentalne wielu śmigłowców.

Laureat nagrody podkreślił w swoim przemówieniu, że przyznany mu dyplom oraz nagroda FAI dołączą do bogatej kolekcji nagród, wyróżnień oraz pamiątek związanych z pracą pilota oraz pasją lotniczą.

W części głównej spotkania zebrani wysłuchali relacji Marcina Szamborskiego z jego lotu śmigłowcem Bell 407 dookoła półkuli północnej wiosną 2017 roku.

– Pomysł oblotu dookoła świata zrodził się w głowie dużo wcześniej niż przystąpiliśmy do realizacji planu. Nie wydawał się on wielce szalony, bo dziś samoloty rejsowe, pasażerskie potrafią bić rekordy – czym innym jest helikopter. W podróż zabrałem serdecznego kolegę, Rosjanina Maksima Sotnikowa. Ponadto leciała też jego żona, Natalia. Od Londynu po Alaskę towarzyszył nam też Michaił Mowszin – opowiadał Marcin Szamborski.

Spotkanie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, 8.05.2018 | Warsaw Aviation Seniors Club, 8.05.2018
Spotkanie Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, 8.05.2018 | Warsaw Aviation Seniors Club meeting, 8.05.2018

Wspomniany Maksim Sotnikow to mistrz świata z Zielonej Góry, gdzie na lotnisku aeroklubowym rozgrywane były Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata w 2015 roku.

– Oblot kuli ziemskiej trwał 58 dni. Przebyliśmy łącznie 39 tysięcy kilometrów. Zaczęliśmy 18 kwietnia 2017 roku. Cała trasa była zaplanowana i przeanalizowana wcześniej. Byliśmy siedemnastą załogą, która helikopterem otoczyła glob – kontynuował swoją opowieść Marcin Szamborski.

W trakcie prelekcji goście obejrzeli także film z oblotu śmigłowcem oraz zdjęcia z wyprawy.

Spotkanie zakończyły sprawy organizacyjne Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Strona FAI: https://www.fai.org/awards.

Podziel się wpisem