Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa wspólnie ze swoimi partnerami przekazał bezpłatnie 200 sztuk przyłbic ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek. W Instytucie trwają dalsze prace nad wyprodukowaniem kolejnej partii materiałów ochronnych dla następnych szpitali.

W laboratoriach Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa, służących na co dzień potrzebom przemysłu lotniczego, od kilkunastu dni trwają wzmożone prace nad produkcją przyłbic ochronnych dla służby zdrowia. W akcję zaangażował się także partner strategiczny Instytutu – firma General Electric Company Polska S.A. Pracownicy włączyli do produkcji nie tylko urządzenia do druku w technologii 3D znajdujące się w laboratoriach, ale także swoje prywatne sprzęty – w sumie ponad 25 drukarek.

Inżynierowie Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa oraz GE wykorzystują w tej akcji swoje doświadczenie w nowoczesnych technologiach wytwarzania oraz technologiach kompozytowych. Ramki w przyłbicach wydrukowano przy wykorzystaniu technologii FDM, a do cięcia folii ochronnej wykorzystano m.in. plotery i frezarki CNC.

Produkcja przyłbic nie mogłaby ruszyć tak szybko, bez pomocy wielu podmiotów, które bezpłatne przekazały niezbędne materiały. Są to m.in. Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, który przekazał swoje zasoby folii PETA i PLA, oraz podmioty prywatne: firma Hanex, która przekazała folię APET do produkcji szybek ochronnych (przekazany materiał wystarczy na ok. 2400 przyłbic), firma Ergis oraz KOLBUD Sp. z o.o., które także przekazały bezpłatnie swoje materiały. Chęć pomocy zgłaszają także kolejne firmy z branży.

Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa prowadzi także rozmowy z przedstawicielami społeczności medycznej w zakresie przygotowania prototypów szybkich respiratorów (we współpracy z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN oraz Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej). Prace po stronie Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa obejmują wytworzenie głowic do zaworu umożliwiającego podpięcie dwóch pacjentów do jednego respiratora.

Aktualna lista szpitali i placówek medycznych do których dotarła nasza pomoc: www.ilot.edu.pl/koronawirus.

Podziel się wpisem