Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa włączył się do ogólnopolskiej akcji pomocy medykom koordynowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ramach współpracy, inżynierowie wyprodukowali i przekazali bezpłatnie pierwsze 300 sztuk adapterów do masek, które wkrótce będą wykorzystywane przez stacje pogotowia ratunkowego jako środek ochrony osobistej dla medyków. Docelowo, Instytut przekaże bezpłatnie 2000 sztuk adapterów własnej produkcji. Partnerami akcji są: firma General Electric (w ramach inicjatywy Engineers in Arms), Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz firma Prosolutions z Otwocka.

Produkcja odbywa się w druku 3D z wykorzystaniem technologii FDM, MJP oraz SLA. Adaptery wyprodukowane w Instytucie są dopasowane do masek firmy Decathlon.

Koordynatorem głównym akcji drukowania adapterów na potrzeby WOŚP jest mgr inż. Paweł Żuk – inżynier Engineering Design Center, działający w ramach inicjatywy #EngineersInArms. W akcji wzięły udział zespoły inżynierskie pod kierownictwem mgr inż. Agnieszki Sobieszek (Zakład Podwozi), mgr. inż. Jacka Walasika (Zakład Nowoczesnych Technologii Wytwarzania), inż. Mateusza Pytla (Zakład Technologii Kosmicznych) oraz liczni wolontariusze.

Modele adapterów zostały przygotowane i udostępnione dzięki uprzejmości Sławomira Ciuńczyka oraz Piotra Nowaka.

Więcej informacji o wszystkich akcjach prowadzonych przez Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa w ramach walki z koronawirusem można przeczytać pod adresem: www.ilot.edu.pl/koronawirus.

Instytuty ŁUKASIEWICZA aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. Więcej o zaangażowaniu naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem można przeczytać pod linkiem: https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/tarcza-naukowa. Informacje te będą na bieżąco aktualizowane.

Podziel się wpisem