Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przyciągnął uwagę zwiedzających 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach swoją ofertą oraz stoiskiem. Podczas wydarzenia zaprezentowano nowy bezzałogowiec HAASTA oraz podpisano umowę o współpracy z firmą Jakusz na produkcję ekologicznego paliwa kosmicznego. Instytut odebrał także wyróżnienie Top Design za stoisko targowe.
Wrześniowe targi MSPO to największa impreza przemysłu obronnego w Polsce oraz jedna z największych w Europie.
W tym roku, Instytut zaprezentował na swoim stoisku dron HAASTA do zadań specjalnych. Konstrukcja rozwijana jest we współpracy z firmą Eurotech i została oparta na doświadczeniach bojowych z ostatnich kilku lat.
– Po wykryciu amunicji krążącej lub też innego zagrożenia, można w tani sposób zestrzelić przeciwnika. Może wyglądać jak duży samolot bojowy. W systemach wykrywania przeciwnika może powodować odrobinę chaosu – mówił Szczepan Baworski, dyrektor Departamentu Sprzedaży i Komercjalizacji, w wywiadzie dla Faktów RMF FM.
Podpisanie umowy na produkcję paliwa rakietowego
Ważnym wydarzeniem podczas tegorocznych targów MSPO było podpisanie umowy o współpracy z polską firmą Jakusz na produkcję paliwa rakietowego. Naukowcy Instytutu opracowali metodę produkcji nadtlenku wodoru o stężeniu 98% oraz odpowiednio wysokiej czystości. Nadtlenek stanowi ekologiczną alternatywę dla szkodliwej hydrazyny wykorzystywanej w przemyśle kosmicznym.
Debata na temat sektora dronowego oraz obronnego
Pierwszego dnia MSPO Instytut był gospodarzem spotkania networkingowego na przedstawicieli branży bezzałogowej pt. „Jak robić międzynarodowe projekty w sektorze dronowym? Finanse, partnerstwa, inspiracje”. Przedstawiciele Instytutu wskazywali na potencjał programu Horyzont Europa dla sektora dronowego oraz zachęcali firmy oraz instytucje do skorzystania z konsultacji oferowanych w ramach Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i Czysta Mobilność”.
Wydarzeniem towarzyszącym MSPO była także debata na temat transformacji europejskiego przemysłu obronnego. Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, dr inż. Paweł Stężycki, był jednym z uczestników w panelu dyskusyjnego pt. „Synergie sektora obrony z sektorem kosmicznym”.
Panel był okazją do wskazania możliwych synergii pomiędzy sektorami, prześledzenia potencjalnych kierunków rozwoju projektów obronnych w wymiarze zdolności kosmicznych, w tym budowania zdolności satelitarnych.
Nagroda za stoisko targowe
Drugi rok z rzędu, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa odebrał nagrodę Top Design za stoisko targowe. Nagrodę za atrakcyjny i nowoczesny sposób prezentacji stoiska odebrała Magda Wiejacha z Działu Marketingu i Komunikacji.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.