Dyrektor Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa Paweł Stężycki ściska dłoń prezesowi Thaliana Space Błażejowi Marciniakowi

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Thaliana Space podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest rozwój innowacyjnych technologii kosmicznych skupiających się na ekologicznych paliwach, napędach oraz w przyszłości – modułach satelitarnych.

Jest to wyjątkowe wydarzenie, o dużym znaczeniu w historii Instytutu, ponieważ założycielami Thaliana Space są pracownicy Instytutu z Centrum Technologii Kosmicznych: Błażej Antoni Marciniak, Damian Kaniewski  oraz Paweł Surmacz. Jest to pierwsza spółka typu spin off założona przez badaczy Instytutu w obszarze kosmosu, w celu komercjalizacji wyników badań prowadzonych w instytutowych laboratoriach.

Instytut wpisuje się w ogólnoświatowy trend rozwoju technologii poprzez współpracę jednostek badawczych z podmiotami prywatnymi. Taki model połączenia nauki z biznesem to odpowiedź na potrzebę komercjalizacji nauki oraz udzielenia wsparcia utalentowanym pracownikom naukowym. Współpraca pomiędzy jednostką naukowo-badawczą, a podmiotem komercyjnym, otwiera nowe horyzonty dla pozyskania środków na badania i rozwój, szczególnie w obszarach dotychczas zarezerwowanych wyłącznie dla podmiotów prywatnych.

– Wierzę, że połączenie wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu badań, ze świeżym biznesowym podejściem inżynierów Thaliana Space, pozwoli nam wypracować nowe, przełomowe technologie, które wspólnie wdrożymy. Dla Instytutu to przy okazji nowa forma komercjalizacji naszych badań. Podpisane porozumienie jest początkiem naszej dobrej – podkreśla dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

– To dla Thaliana Space niezmiernie istotny moment. Nasza firma powstała z misją rewolucji w dziedzinie ekologicznych technologii kosmicznych, a ta współpraca rozpoczyna dla nas zupełnie nowy rozdział. To dla nas zaszczyt, że nasza ścieżka rozwoju prowadzi od Instytutu, co nadaje jeszcze większą siłę temu partnerstwu, bo głęboko wierzymy w potencjał technologii rozwijanych przez Łukasiewicz – ILOT – dodaje Błażej Antoni Marciniak, prezes Thaliana Space.

Porozumienie podpisali dyrektor Instytutu, dr inż. Paweł Stężycki oraz prezes spółki, Błażej Antoni Marciniak. W podpisaniu listu intencyjnego udział wzięli również zastępca dyrektora ds. badawczych, dr inż. Sylwester Wyka oraz dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych, dr inż. Adam Okniński.

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

Podziel się wpisem