15 listopada 2022 w hotelu Atena w Mielcu odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia Zakładu Usług Agrolotniczych (ZUA). Gospodarzem Gali były Mieleckie Zakłady Lotnicze – spółka Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, która kontynuuje tradycję ZUA. Wydarzenie zgromadziło najważniejszych przedstawicieli branży lotniczej, władz województwa podkarpackiego i samorządu mieleckiego oraz obecnych i emerytowanych pracowników.
170 gości uczciło okrągły jubileusz Zakładu Usług Agrolotniczych. Uroczystość była okazją do podwójnego świętowania – nie tylko bogatej historii, ale także nowej przyszłości. Z jubileuszem zbiegła się bowiem zmiana właścicielska mieleckiej jednostki.
Zakład Usług Agrolotniczych, działający do niedawna pod nazwą Wydziału Usług Lotniczych, przeszedł pod nowe skrzydła: Mieleckich Zakładów Lotniczych – spółki-córki Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Instytut złożył zadowalającą ofertę dotychczasowemu właścicielowi, firmie Airbus Poland – umowę w tej sprawie przypieczętowano w Warszawie 31 października 2022 roku.
– Projekt pozyskania dla Instytutu partnera przemysłowego z branży lotniczej realizowany był przez niemal dwa lata z inicjatywy Instytutu, z udziałem zespołów i doradców transakcyjnych po obu stronach. To, że możemy dzisiaj razem z naszymi partnerami z Airbus świętować tę podwójną uroczystość świadczy najlepiej o atmosferze i jakości negocjacji. Instytut, a z nim Skarb Państwa, odzyskuje stabilny podmiot realizujący wysokospecjalistyczne usługi lotnicze wraz z liczącą 40 statków powietrznych flotą przygotowaną do realizacji prac agrolotniczych i przeciwpożarowych – mówi prezes Mieleckich Zakładów Lotniczych, Roman Ignasiak.
Oficjalna inauguracja działalności Mieleckich Zakładów Lotniczych
Pożegnanie ze strony Airbus Poland oraz powitanie przez nowych właścicieli rozpoczęto od spotkania z załogą w siedzibie zakładu w Mielcu. W spotkaniu tym wzięli udział: prezes Airbus Poland – Johannes von Thadden, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa – Paweł Stężycki, prezes Mieleckich Zakładów Lotniczych – Roman Ignasiak oraz dyrektor ds. operacyjnych MZL i wieloletni dyrektor Wydziału Usług Lotniczych – Grzegorz Walczak.
Oficjalne uroczystości, z udziałem zaproszonych gości, odbyły się wieczorem podczas Gali.
Uroczystość uświetnili znakomici goście – przemówienia podczas gali wygłosili: senator Rzeczypospolitej Polskiej – Józef Zając, marszałek województwa podkarpackiego – Władysław Ortyl, starosta powiatu mieleckiego – Stanisław Lonczak oraz naczelnik Wydziału ochrony lasów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile – Sławomir Majewski. Prezentację o historii usług lotniczych w Mielcu przedstawił Grzegorz Walczak.
Ważną częścią Gali było wręczenie przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotra Samsona, odznaczeń resortowych „Zasłużony dla transportu RP” 10 pracownikom ZUA. Wszystkich tych doświadczonych pilotów łączy najdłuższy, ponad 40-letni staż pracy w ZUA oraz obejmujący wiele tysięcy godzin nalot za sterami pilotowanych maszyn. Wszyscy są absolwentami jedynej w Europie dawnej szkoły pilotów Agrolot w Kętrzynie i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz uczestnikami licznych akcji agrolotniczych, transportowych i przeciwpożarowych w kraju i za granicą.
Osobne wyróżnienie, w postaci listów gratulacyjnych dla emerytowanych i obecnych pracowników, wręczył starosta powiatu mieleckiego, Stanisław Lonczak.
Część oficjalną zakończyło wspólne dzielenie tortu przez gospodarzy wydarzenia. Wypiek nawiązywał do najbardziej rozpoznawalnej konstrukcji polskiego agrolotnictwa – samolotu Dromader.
Pół wieku agrolotnictwa w Polsce
W trakcie swojej 50-letniej działalności, Zakład Usług Agrolotniczych działał w ponad 20 krajach na świecie, w tym w Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Chile, Sudanie czy Iranie. Jego kadrę stanowi doświadczona kadra pilotów i mechaników.
Początkowo, od 1972 roku, zakład działał w strukturach Polskich Zakładów Lotniczych „Warszawa Okęcie”, następnie – od 2001 – w strukturach europejskiego konsorcjum EADS (później: Airbus Poland). Obecnym właścicielem, od 2022 roku, są Mieleckie Zakłady Lotnicze, spółka Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
Zakład oferuje m.in. usługi agrolotnicze w postaci zwalczania pożarów oraz ochrony upraw i lasów. W przeszłości brał udział także w misjach humanitarnych pod auspicjami ONZ.
__
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.