18 stycznia 2018 roku w niemieckim Oberstdorfie rozpoczęły się kwalifikacje do konkursu indywidualnego Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Czwartkową rywalizację transmitowaną na żywo przez Telewizję Polską komentował ekspert Instytutu Lotnictwa, kierownik Laboratorium Badań Aerodynamicznych, mgr inż. Grzegorz Krysztofiak.

Zaproszenie do studia sportowego Telewizji Polskiej przedstawiciela Instytutu Lotnictwa to pierwsza tego typu okazja, aby przybliżyć widzom zagadnienia techniczne związane z aerodynamiką lotów narciarskich oraz opowiedzieć o przygotowaniach i treningach skoczków pod czujnym okiem naukowców w największym tunelu aerodynamicznym w Polsce mieszczącym się warszawskim Instytucie Lotnictwa.

To właśnie tutaj w sierpniu 2017 roku przeprowadzane były testy lotne polskiej kadry narodowej przygotowujące skoczków do nowego sezonu. Koordynatorem badań aerodynamicznych był zespół inżynierów pod kierownictwem mgr. inż. Grzegorza Krysztofiaka.

grzegorz-krysztofiak-tvp-sport-18012018
Zdjęcie: TVP Sport

Pięciometrowy tunel aerodynamiczny T3 służył już w przeszłości jako platforma badawcza podczas przygotowań do startów najlepszych polskich skoczków – Adama Małysza oraz Kamila Stocha. Dzięki zaufaniu Polskiego Związku Narciarskiego oraz samych skoczków i trenerów możliwe było ponowne nawiązanie współpracy w celu przetestowania nowych rozwiązań mających zwiększyć szansę polskich zawodników na wygraną w kolejnych zawodach.

Więcej o testach lotnych w Instytucie Lotnictwa: https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/testy-lotne-kadry-narodowej-skoczkow-narciarskich-instytucie-lotnictwa/

Podziel się wpisem