W dniach 23-25 października 2018 pracownicy Centrum Technologii Kosmicznych brali udział w wydarzeniu ESA Clean Space Industry Days 2018 w ESTEC w Holandii.

Przedstawiciele Instytutu Lotnictwa zostali zaproszeni przez Europejską Agencję Kosmiczną do przedstawienia prezentacji na temat postępów w dziedzinie silników na stałe materiały pędne do deorbitacji satelitów.

Inż. Paweł Nowakowski z Zakładu Technologii Kosmicznych pokazał najnowsze wyniki związane z rozwojem dedykowanego materiału pędnego, który został opracowany przez w pełni polskie konsorcjum, któremu przewodzi Instytut: z Mesko S.A., Instytutem Przemysłu Organicznego i ZPS Gamrat.

Nowe rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem europejskiego przemysłu i planowana jest kontynuacja prac z Europejską Agencją Kosmiczną.

Clean Space Industry Days to wydarzenie, które ma na celu przedstawienie wiedzy na temat postępów technologicznych osiągniętych do tej pory w dziedzinie projektowania systemów bezpiecznych dla środowiska (ang. ecoDesign), technologii ograniczania śmieci kosmicznych (ang. Space Debris Mitigation), aktywnego usuwania śmieci kosmicznych (ang. Active Debris Removal) i orbitalnych pojazdów serwisujących  (ang. Space Servicing Vehicles).

Dzięki inicjatywie Clean Space, ESA jest pionierem ekologicznego podejścia do działań w przestrzeni kosmicznej. W praktyce oznacza to użycie i stosowanie bardziej ekologicznych materiałów, procesów i technologii przemysłowych. W kosmosie oznacza to zachowanie środowiska orbitalnego Ziemi jako strefy bezpiecznej, wolnej od zanieczyszczeń.

Podziel się wpisem