W sobotę, 19 marca 2016 roku Instytut Lotnictwa otworzył się dla najmłodszych pasjonatów nauki. W cyklicznym wydarzeniu pt. „Zabawy z nauką” wzięło udział ponad 100 dzieci zainteresowanych zjawiskami fizycznymi, chemicznymi, oraz oczywiście – lotnictwem.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – pokazy i zabawy odbywały się w specjalnych laboratoriach, w których tajniki wiedzy przekazywali członkowie studenckich kół naukowych, Zakładu Teledetekcji Instytutu Lotnictwa oraz firmy iCount.
Dzieci wzięły udział w warsztatach robotyki przygotowanych przez iCount podczas których konstruowały i programowały z klocków lego łaziki marsjańskie, roboty sumo i roboty zwiadowcze. Mogły się także przenieść do wirtualnego dzięki okularom Oculus Rift.
W laboratorium Koła Naukowego „Flogiston” zaprezentowano zastosowanie przedmiotów oraz substancji znajdujących się w domu, w chemii, jak również wykorzystanie substancji chemicznych.
Uwagę przyciągały również eksperymenty Koła Naukowego Fizyków Politechniki Warszawskiej – a wśród nich pokazy działania: generatora figur Chladniego, komory próżniowej i „mikroskopu w smartfonie”.
Z pomocą Koła Naukowego Awioniki MelAvio dzieci mogły poczuć się jak na najprawdziwszej tajnej misji! To z tego laboratorium odbywały się loty zwiadowcze małych wielowirnikowców. Nauka pilotażu na pewno nie poszła na marne!
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również dwa niezwykłe pojazdy wystawione w głównej sali – Kropelka 2.0. i PAKS skonstruowane przez Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów. Okazało się, że pierwszy z nich może przejechać na jednym litrze benzyny ponad 650 kilometrów! Drugi natomiast rozwija zawrotną prędkość 300 km/h i jest jednym z najszybszych pojazdów, które biorą udział w zawodach Eco Shell Marathon.
Pokazom towarzyszyły nie tylko eksperymenty, ale także krótkie wykłady. Dzieci mogły się dowiedzieć np. dlaczego samoloty latają oraz jak działają wielowirnikowce. Każdy, kto choć raz marzył o podróży pozaziemskiej nie mógł też ominąć wykładu dr Natalii Zalewskiej z Zakładu Teledetekcji Instytutu Lotnictwa o…Marsie! Pani doktor jest jednym z nielicznych polskich naukowców, którzy wzięli udział w symulowanej misji marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.