W dniach 30 kwietnia – 30 maja 2016 roku na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich będzie można oglądać wystawę zdjęć pt. „Nasza Lotnicza historia. 90 lat Instytutu Lotnictwa”.

–  Na wystawie zaprezentujemy przekrój naszej historii od 1926 roku. Udało nam się zebrać unikatowe fotografie, od okresu międzywojennego przez okres powojenny, w którym zmienialiśmy nie tylko historię polskiego lotnictwa, ale także rozpoczęliśmy przygodę z kosmosem, inicjując program rakiet Meteor. Chcieliśmy pokazać nie tylko samoloty, które były badane w Instytucie Lotnictwa, ale także ludzi, którzy tworzyli to miejsce – opowiada kurator wystawy, Witold Świeczak.

Wystawa foto_Aleje Ujazdowskie

Instytut Lotnictwa należy do najstarszych placówek badawczych w Europie. Oficjalnie powstał 1 sierpnia 1926 roku, chociaż jego korzenie sięgają roku 1918. Przez 90 lat działalności naukowcy i konstruktorzy pracujący w Instytucie Lotnictwa wnieśli wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki i obronności Polski.

– Mało kto wie, że przed drugą wojną światową wszystkie polskie samoloty powstawały lub były badane u nas. Będzie można zobaczyć, jak wyglądały badania i obloty słynnych polskich maszyn. Większość z tych zdjęć przez lata była utajniona lub dostępna bardzo wąskiej grupie ludzi. Z okazji naszego jubileuszu uznaliśmy, że warto je udostępnić szerszej publiczności – mówi Witold Świeczak.

Zaprezentowane zostaną zdjęcia pierwszych badanych konstrukcji lotniczych, samoloty i rakiety stworzone przez polskich konstruktorów, a także zdjęcia najsłynniejszych oblatywaczy doświadczalnych, inżynierów, badaczy.

Wystawa prezentowana będzie w języku polskim i angielskim, co z pewnością zainteresuje turystów z kraju i zagranicy. To także doskonały cel spacerów dla całych rodzin i zapoznanie się z historia nie tylko Instytutu, ale całego polskiego lotnictwa. Ciekawą oprawę graficzną przygotował Radosław Suchożebrski.

Wystawa jest częścią obchodów 90-lecia Instytutu Lotnictwa. Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Program obchodów jubileuszowych dostępny jest na stronie: www.ilot90.pl.

Podziel się wpisem