CeBRINS

W 2024 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa rozpoczęła się modernizacja największego w Polsce tunelu aerodynamicznego T-3 i komplementarnego tunelu aerodynamicznego T-1 wraz z kompleksem budynków biurowo-laboratoryjnych C, CD, D, H4. Nowa inwestycja pod nazwą Centrum Badawczo-Rozwojowe Innowacyjnych Napędów i Struktur Lotniczych (CeBRINS) jest finansowana ze środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Inwestycja pozwoli na rozbudowę portfolio usług badawczych Instytutu dla przemysłu lotniczego oraz na zwiększenie udziału polskiej kadry inżynierskiej w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Otworzy też Instytut na nowe kierunki badawcze oraz relacje biznesowe, budując przewagę konkurencyjną na rynku inżynierskich usług lotniczych.

Zarówno będąca elementem CeBRINS infrastruktura, jak i zespoły badawcze pracujące nad nowymi koncepcjami napędów oraz strukturami dla lotnictwa przyszłości, stanowią wyjątkowe dla skali kraju zasoby, których ścisłe współdziałanie pozwoli na prowadzenie prac badawczych w szerokim spektrum poziomów gotowości technologicznej (TRL). Dotyczą one rozwoju technologii obejmujących projektowanie zespołów i podzespołów napędów lotniczych nowej generacji oraz zaawansowanych struktur statków powietrznych, jak również opracowywanie i wdrażanie technologii produkcji i napraw komponentów silników turbośmigłowych i turbowentylatorowych, analizy statystyczne z eksploatacji napędów lotniczych i ich komponentów oraz opracowywanie planów serwisowych i wsparcie eksploatacji silników lotniczych.

Wartość projektu realizowanego w ramach KPO to 104 852 331,23 zł brutto.

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

Podziel się wpisem