Inauguracja obchodów jubileuszu 85-lecia jednego z najstarszych lotniczych instytutów badawczych w Polsce.

Instytut Lotnictwa w Warszawie oficjalnie zainaugurował obchody 85-lecia swojej działalności. We wtorkowe przedpołudnie punktualnie o godz. 10.00 z Placu Narutowicza ruszył 85-letni zabytkowy tramwaj, w którym zorganizowana została konferencja prasowa. Niezwykły charakter tego wydarzenia przyciągnął uwagę nie tylko zaproszonych na tę uroczystość gości lecz również przechodniów spacerujących po ulicach stolicy. Na pokładzie zagościli m.in. dyrektor Instytutu Lotnictwa, Witold Wiśniowski oraz zaproszeni dziennikarze. Zorganizowana konferencja miała na celu prezentację historii Instytutu Lotnictwa, jego osiągnięcia oraz plany na przyszłość. Przedstawiono także program obchodów jubileuszowych.

„Jesteśmy od Ikara mędrsi o tysiące lat” – cytując słowa z Marszu Lotników autorstwa Aleksandry Zasuszanki, dyrektor Witold Wiśniowski zainaugurował obchody jubileuszu powstania Instytutu Lotnictwa. Historii Instytutu, pasji, zaangażowania, wiedzy oraz doświadczenia nie sposób zamknąć w kilku słowach – powiedział Witold Wiśniowski. To historia 85 lat badań, tworzenia, nowych wizji, gorących dyskusji, z których wyłania się historia całego polskiego lotnictwa.

Punktem kulminacyjnym Trasy 85 było odsłonięcie specjalnie opakowanego na kształt wielkiej paczki przystanku tramwajowego z nową nazwą Instytut Lotnictwa. Gigantyczna pomarańczowa paczka przepasana białą kokardą, która niespodziewanie pojawiła się na ulicy stała się obiektem fotograficznych setek warszawiaków.

Gościem specjalnym wydarzenia był znany rysownik Henryk Sawka, który na bieżąco komentował rysunkami całe wydarzenie. Rysunki wystawione zostaną na aukcję, z której dochód przekazany zostanie na zorganizowanie wycieczki lotniczej dla chorego dziecka z warszawskiego Okęcia, gdzie swoją siedzibę ma Instytut Lotnictwa.
W trakcie konferencji ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt medalu „Historia na medal – 85 lat Instytutu Lotnictwa”, który trwać będzie do końca marca.

Rok 2011 będzie szczególnym dla Instytutu Lotnictwa o czym świadczy liczba zaplanowanych na ten czas wydarzeń mających uświetnić jubileusz. W programie przewidziano, m.in.: konferencje naukowe dotyczące polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie nauki i technologii oraz polsko-chińskiej współpracy badawczej i przemysłowej, Europejskie Forum „Marketing instytucji naukowych i badawczych”, europejski konkurs na projekt plakatu związanego z lotnictwem „Polecieć jak ptaki”, wystawy fotografii lotniczej, konkursy plastyczne dla dzieci. Pod znakiem jubileuszu upłynie tez ciesząca się rosnącym zainteresowaniem Noc w Instytucie Lotnictwa. W ramach obchodów wydany zostanie historyczny album fotograficzny. Głównym wydarzeniem z okazji 85-lecia będzie Gala Jubileuszowa, która odbędzie się w 27 maja.

Obecnie w Instytucie pracuje prawie 1200, w przeważającej części młodych, badaczy i inżynierów. Prowadzone są liczne inwestycje, jak drugie co do wielkości na świecie laboratorium testów ciśnieniowych urządzeń wydobywczych ropy i gazu, stawiające polski instytut badawczy w światowej czołówce.

Podziel się wpisem