dla Mediów

Instytut Lotnictwa na uroczystej gali „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”

2 marca 2016 odbyła się uroczysta gala II edycji konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP” zorganizowana przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej. Instytut Lotnictwa reprezentowali na gali kierownik Zakładu Teledetekcji, dr inż. Paweł Czapski oraz przedstawiciele zakładu.

Wydarzenie było okazją do zaprezentowania oferty zakładu oraz do nawiązania cennych kontaktów w środowisku firm przemysłowo-obronnych oraz wojska i świata nauki.

Pełna relacja wydarzenia


Marsjański wykład na Campus Seminar

Dr Natalia Zalewska, specjalistka w zakresie badań geologicznych na Marsie, reprezentowała Instytut Lotnictwa na prestiżowej konferencji o światowej renomie dla nauczycieli. Druga edycja wydarzenia odbyła się 26 października w Warszawie.

Campus Seminar to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, które w tym samym czasie odbywa się w Finalndii, Holandii, Szwecji, na Litwie oraz w Polsce. Prelegentami konferencji są wybitni eksperci, naukowcy oraz dziennikarze, którzy inspirują słuchaczy do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytania dzisiejszego świata.

W tegorocznej, polskiej edycji wystąpiła dr Natalia Zalewska, która wygłosiła prezentację pt. „Co dalej z tym Marsem? Badania, plany i nadzieje”. Prelegentka przedstawiła historię poszukiwań wody na Marsie. Przybliżyła hipotezy naukowe na pochodzenie kanałów oraz kanionów Valles Marineris na Marsie oraz opowiedziała o innych odkryciach geologicznych sugerujących obecność wody na tej planecie, dokonanych za pomocą sond kosmicznych i łazików. Dr Natalia Zalewska jest specjalistką w zakresie badań geologicznych Marsa, prowadzonych na podstawie badań satelitów Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter. W 2005 roku brała udział w analogowej misji na tej planecie, zorganizowanej przez Mars Society, która odbywała się w bazie marsjańskiej na pustyni w Utah. W Instytucie Lotnictwa zajmuje się projektem „Budowa geologiczna najstarszych marsjańskich kraterów z okresu Late Heavy Bombardment na podstawie danych spektrofotometrycznych z sond Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter oraz analiza porównawcza z najstarszymi ziemskimi kraterami impaktowymi na podstawie zdjęć satelitarnych”.

Więcej informacji: http://campusseminar.com/warsaw/


6. Noc w Instytucie Lotnictwa, 16 października 2015

16 października odbyła się „6. Noc w Instytucie Lotnictwa”, największa w Warszawie impreza edukacyjna, której celem była popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. Wydarzenie miało miejsce w godz. 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Ta niezwykła impreza skierowana była do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki a także dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny.

Nie zabrakło atrakcji i wydarzeń związanych z lotnictwem oraz kosmosem. Można było obejrzeć samoloty szkoleniowe, wojskowe, helikopter ratunkowy oraz bezzałogowy ILX27. Na tę szczególną noc Instytut Lotnictwa udostępnił swoim zwiedzającym nowoczesne laboratoria badawcze, m.in. podwozi, materiałoznawstwa oraz napraw. Zwiedzającym po raz pierwszy zostało udostępnione najnowocześniejsze laboratorium badania łożysk, otwarte w 2014 roku. Otwarte zostały również tunele aerodynamiczne, w tym największy w Polsce tunel małych prędkości o średnicy 5 metrów oraz zaprezentowane było nasze Centrum Operacyjne Misji Obserwacyjnych Ziemi stworzone przez Zakład Teledetekcji. Zwiedzający mogli zobaczyć powierzchnię Marsa w 3D oraz odbyć podróż po Marsie specjalnym łazikiem. Zakład Teledetekcji wykonywał też kosmiczne selfie kamerą Quercus.

IMG_4811-1
IMG_4838-1
6-noc-w-instytucie-lotnictwa_033

Więcej informacji: http://www.nocwinstytucielotnictwa.pl/


1 – 4 września Zakład Teledetekcji na 23. międzynarodowych targach zbrojeniowych MSPO w Kielcach

Sukcesem zakończyły się międzynarodowe targi przemysłu obronnego w Kielcach dla Instytutu Lotnictwa. W ramach obecności na targach pozyskano partnerów do współpracy naukowo-badawczej oraz zainteresowano ofertą zagranicznych przedstawicieli wojskowych. W tym roku Instytut Lotnictwa prezentował na swoim stoisku m.in. bezzałogowiec ILX-32 „MOSUPS” oraz rakietę eksperymentalną ILR-33 „Bursztyn”.W ramach targów podpisano umowy z trzema przedsiębiorstwami działającymi w przemyśle obronnym: MESKO S.A, ZPS Gamrat oraz Jakusz Sp. z o.o. Instytut zaprosił do współpracy firmę Jakusz Sp. z o.o. przy projekcie „Green bi-propellant apogee rocket engine for future spacecraft (GRACE)”. Projekt ma na celu rozwój, we wczesnej fazie, silnika rakietowego na ciekły ekologiczny materiał pędny przeznaczony do napędu satelitów.

Podczas MSPO zaprezentowany został sprzęt i wyposażenie obejmujące wszystkie segmenty produkcji wojskowej: sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania oraz sprzęt logistyczny. W czasie wystawy można było zobaczyć między innymi najnowocześniejszy sprzęt łączności, systemy IT, ratownictwa medycznego oraz obrony przez bronią masowego rażenia dla Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej czy Obrony Cywilnej Kraju.

Zakład Teledetekcji wystawił na Targach kieleckich swoją unikatową platformę wielosensorową oraz plakat przedstawiający zakres naszej działalności.

Nasze stoisko:

MSPO 2015

1-09-2015-mspo-kielce-146_resize

Więcej informacji: http://www.targikielce.pl/


22 maja  Zakład Teledetekcji Instytutu Lotnictwa (Centrum Technologii Kosmicznych) wziął udział w wydarzeniu “Noc Robotów” organizowanym przez Przemysłowy Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie.

Na odwiedzających czekało wiele kosmicznych atrakcji!

Aktywność Zakładu Teledetekcji:

I. Kosmiczne selfie
Zwiedzający zostali zaproszeni do pasjonującego świata obrazowania wielospektralnego. Zaprezentowano im różnice obrazu w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego. Mogli wykonać zdjęcie kamerą wielospektralną i dokonać wyboru najbardziej korzystnego wyciągu spektralnego. Zdjęcie w wybranym spektrum wraz ze zdjęciem lasów, badanych w ramach programu HESOFF w wybranym zakresie spektralnym, dostali na wskazany adres e-mail.

II. Spacer po Marsie
Za pomocą zaawansowanych narzędzi algebraicznych i topologicznych w Zakładzie Teledetekcji tworzymy trójwymiarowe modele terenu, np. fragmentów powierzchni Marsa. Na naszym stanowisku można było pospacerować po północnych równinach Czerwonej Planety, a nawet zajrzeć do znajdujących się tam kraterów uderzeniowych. Najmłodsi „znawcy” i pasjonaci tematyki związanej z Marsem prowadzili dyskusje dotyczące tej jeszcze bardzo tajemniczej choć już nie tak dalekiej planety.

III. Stanowisko marsjańskie
Wyobraźmy sobie że wybieramy się w podróż na Marsa, co nas tam będzie czekać? Tylko zimna i nieprzyjazna skalista pustynia. A jak było kiedyś przed miliardami lat? Na Marsie płynęła woda, posiadał on grubą atmosferę – wymarzone miejsce dla narodzin życia. Niestety ludzka stopa jeszcze tam nie stanęła ale przesyłane dane z sond marsjańskich i łazików potwierdzają nasze przypuszczenia dotyczące burzliwej przeszłości Marsa. Co sprawiło, że dzisiaj Mars wygląda inaczej? Ta zagadka do dziś nie jest rozwikłana. Odwiedzającym nasze stoisko staraliśmy się przybliżyć ostatnie wyniki badań świadczące o istnieniu rzek i mórz w dawnej historii Marsa oraz w przybliżeniu określić kiedy skończył się czas jego dawnej świetności. Zaprosiliśmy również do obejrzenia zdjęć powierzchni planety w 3D.

IV. Biomasa i przetwarzanie zdjęć
Uczestników „Nocy Robotów” zaprosiliśmy do poznania świata roślin widzianych w wielu zakresach spektralnych. Zwiedzający mogli porównać sygnaturę spektralną dla różnego typu roślinności (biomasy) w zależności od kondycji i stanu fizjologicznego roślin. Pokazaliśmy w jaki sposób platforma wielospektralna charakteryzuje stan zdrowotny biomasy i pozwala na zróżnicowanie typów roślinności według wskaźnika NDVI.

Na naszym stoisku można było również zobaczyć fascynujące prezentacje o Marsie, alternatywnych źródłach zasilania samolotów bezzałogowych, misjach fotolotniczych oraz o biomasie i przetwarzaniu zdjęć.

plakat_NDVI_luksor
plakat_NDWI_pomorze
plakat_NDVI_piaski
Plakat zakładu Teledetekcji
DSC_6459
DSC_6465
22.05.2015 PIAP 018-001

Wiele emocji wśród najmłodszych uczestników wydarzenia wywołały modele mini-samolotów zasilanych energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. Ładujący się samochód a szczególnie pilot do kierowania pojazdem cieszył się ogromną popularnością i był dosłownie rozchwytywany. Najtrudniej było odpowiedzieć na pytania związane z tym, gdzie się „chowa” ta energia słoneczna. Dzieci bardzo rezolutnie próbowały same konstruować odpowiedzi na pytania rówieśników i w ciekawy sposób wyprzedzić w odpowiedziach naszych specjalistów od energii pozyskiwanej w alternatywny sposób. Wiele z nich zdradzało zainteresowanie tematem, oparte zapewne na doświadczeniu rodziców.

Wszystkim odwiedzającym nasze stoisko gratulujemy dobrej inwestycji czasowej. Do zobaczenia na „Szóstej Nocy Instytutu Lotnictwa”. A że czas szybko płynie warto już teraz rezerwować sobie czas na pasjonujące spotkania z nauką i techniką nie tylko lotniczą 16 października 2015 r.

A wszystkich, którzy z takim zainteresowaniem słuchali i zadawali wiele pytań z zakresu badań i naszej wspólnej troski o zdrowotność dębów już teraz zapraszamy na międzynarodową konferencję pt. „Zjawiska zamierania dębów w Europie – geneza, przebieg i możliwości ograniczania szkód”, która odbędzie się 6 i 7 lipca br. w Warszawie i Sękocinie.

Więcej informacji: http://www.ibles.pl/web/guest/wydarzenia/wydarzenie/-/asset_publisher/AP7NxKydS1Ak/content/european-oak-decline-phenomenon-%E2%80%93-causes-monitoring-and-possible-mitigation-measures


 

Zakład Teledetekcji na Sympozjum Młodych Naukowców

20 maja 2015 roku podczas organizowanego przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego Sympozjum Młodych Naukowców zaprezentowany został plakat p.t. “Zastosowanie algorytmów iteracyjnej analizy czynnikowej zdjęć wielospektralnych w ocenie bioróżnorodności terenów leśnych”. Plakat w skrótowy sposób zawierał wyniki prac nad zdalną detekcją bioróżnorodności prowadzonych w Zakładzie Teledetekcji w ramach projektu HESOFF.

Obok pracy fizyków z Uniwersytetu Warszawskiego dotyczącej badań lidarowych nad składem chemicznym atmosfery nasza prezentacja była jedyną z dziedziny szeroko rozumianej teledetekcji.
plakat_smn
17866855390_7a2c166d78_k
18055437011_640e78f87d_k
Premium Wordpress Themes by UFO Themes