8 maja 2013 roku w Instytucie Lotnictwa odbyło się seminarium „Stanisław Jakub Skarżyński – 80. rocznica przelotu przez Atlantyk”.

„Jak można w takiej łupince lecieć przez ocean?..; Jak się pan będzie orientował w locie bez sekstansu, bez radioaparatu? Nie ma pan spadochronu ani  łodzi ratunkowej na wypadek katastrofy…To szaleństwo!…Zupełne szaleństwo!…”Tak zareagował na wieść o planach przelotu dyrektor lotniska w St. Louis, z którego Skarżyński miał wylecieć bezpośrednio nad Atlantyk. Wbrew tym słowom lot małą „łupinką” nie był bezmyślną brawurą, lecz przedsięwzięciem przemyślanym w najmniejszych szczegółach, a wyprawa przez ocean powiodła się przede wszystkim z dwóch względów: był dobry pilot i dobra maszyna.
8 maja 1933 roku płk. pil. Stanisław Skarżyński przeleciał południowy Atlantyk, docierając maleńkim samolotem RWD 5-bis, ważącym tylko 446 kg do Maceió, a następnie do Rio de Janeiro w Brazylii oraz stolicy Argentyny Buenos Aires, ustanawiając rekord, którego do dnia dzisiejszego nikt nie pobił.

Celem Zorganizowanego seminarium było upamiętnienie historycznego wydarzenia, jakim był przelot pierwszego Polaka, Stanisława Jakuba Skarżyńskiego przez Atlantyk oraz prezentacja polskich osiągnięć w zakresie rozwoju techniki lotniczej.

Uczestnicy spotkania  mogli wysłuchać następujących prelekcji:

  • Lot Stanisława Jakuba Skarżyńskiego przez Atlantyk – 1933, dr inż. Andrzej Glass, inżynier, konstruktor, historyk lotnictwa
  • Lotnictwo w Polsce i Argentynie – Guillermo Posadas, Major (w stanie spoczynku) Argentyńskich Lotniczych Sił Zbrojnych
  • Historia oraz perspektywy rozwoju przemysłu lotniczego w Brazylii – Jego Ekscelencja Jorge Geraldo Kadri, Ambasador Brazylii w Polsce
  • Instytut Lotnictwa – droga do sukcesu, prof. nadzw. dr hab. inż. Witold Wiśniowski, Dyrektor Instytutu Lotnictwa
  • Polska i Brazylia bliższe niż się wydaje, Stanisław Pawliszewski, Prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego
  • Polska i Argentyna, odległe lecz bliskie, dr Eugeniusz Noworyta, Prezes Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego

W seminarium uczestniczył Ambasador Brazylii w Polsce – Jego Ekscelencja Jorge Geraldo Kadri oraz syn Stanisława Jakuba Skarżyńskiego – Maciej Skarżyński wraz z żoną.

Niewątpliwą atrakcją była replika samolotu, którym Stanisław Skarżyński przemierzył Atlantyk – RDW-5, który można było oglądać na terenie Instytutu Lotnictwa.

W trakcie seminarium odbył się  również pokaz brazylijskiej capoeiry grupy UNICAR  i  tanga argentyńskiego w wykonaniu Anny Iberszer i Piotra Woźniaka  oraz prezentacja filmu dokumentalnego o Stanisławie Jakubie Skarżyńskim – Milczący kondor.

Podziel się wpisem