Społeczność międzynarodowa obchodzi w tym roku pięćdziesiątą rocznicę pierwszej konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat badań i pokojowych zastosowań przestrzeni kosmicznej – UNISPACE. Wydarzenie jubileuszowe pod nazwą UNISPACE +50 (Fifty years since the first United Nations Conference on the Exploration and Peaceful Uses of Outer Space 1968 – 2018) odbyło się w dniach 18-23 czerwca 2018 roku w Wiedniu i było okazją do rozważań na temat przyszłego kursu globalnej współpracy kosmicznej. W obradach uczestniczyli dyrektor Instytutu Lotnictwa, dr inż. Paweł Stężycki oraz profesor Piotr Wolański.
UNISPACE +50 zgromadziło społeczność międzynarodową, która podjęła debatę na temat korzyści społecznych związanych z przestrzenią kosmiczną jako obszaru innowacji, inspiracji, wzajemnych powiązań, integracji i inwestycji. Wydarzenie było także miejscem dyskusji na temat wykorzystania przestrzeni kosmicznej jako siły napędowej zrównoważonego rozwoju.
Wydarzenie obejmowało sympozjum, sesję specjalną Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS) oraz wystawę specjalną, w której udział wzięło blisko 40 międzynarodowych wystawców.
Sympozjum UNISPACE +50 poświęcone było przyszłości międzynarodowej współpracy kosmicznej i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Podczas tego sympozjum odbyły się ekscytujące rozmowy szerokiego grona ekspertów z całego świata, którzy zajmowali się przeszłością, teraźniejszością i przyszłością roli nauki o kosmosie i technologii w promowaniu globalnego rozwoju i współpracy. Przez dwa dni uczestnicy wysłuchali serii dyskusji panelowych, w tym panelu z szefami agencji kosmicznych z wielu państw członkowskich ONZ.
Sesja specjalna COPUOS poświęcona UNISPACE +50 była także okazją dla państw członkowskich i stałych obserwatorów ONZ do refleksji nad wynikami trzech konferencji UNISPACE i rozważenia przyszłości współpracy międzynarodowej w pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej, a także pracy COPUOS i Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). Głos w ramach tej sesji zabrał profesor Piotr Wolański, jako przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN i delegat Polski.
Profesor Piotr Wolański od lat związany jest także z Instytutem Lotnictwa, gdzie wraz z zespołem z sukcesem realizuje projekt polskiej rakiety ILR-33 „Bursztyn”.