15 czerwca 2019 roku w Reno w stanie Nevada w USA odbyły się pokazy systemów bezzałogowych rozwijanych przez inżynierów Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy, przedstawicieli rządu polskiego oraz władz stanu Nevada i miasta Reno.
Pokazy obejmowały dwie lokalizacje – centrum miasta Reno oraz lotnisko Reno Stead.
Pierwsze manewry odbyły się w obszarze zurbanizowanym. Inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wspólnie z Nevada Institute for Autonomous Systems zrealizowali trzy misje: wzajemnego wykrywania się, komunikacji oraz unikania kolizji. Scenariusze tych testów odzwierciedlały wyzwania z jakimi w niedalekiej przyszłości będą się mierzyć podmioty realizujące m.in. dostawy kurierskie, czy zaangażowane w akcje ratownicze.
Inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w trakcie tych testów byli w stałej łączności radiowej z prezydentem, który oglądał pokazy w miejskim centrum sterowania. Dodatkowych informacji o przebiegu i znaczeniu tych testów udzielali: zastępca dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, Sylwester Wyka, profesor Joanna Cygler – pełnomocnik dyrektora ds. organizacji badań naukowych oraz Chris Walach – dyrektor Nevada Institute for Autonomous Systems.
Druga część pokazów odbyła się na lotnisku Reno Stead, gdzie zaprezentowano w locie polski bezzałogowiec MOSUPS. Konstrukcja ta od wielu lat jest rozwijana przez inżynierów Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Oba pokazy zrealizował zespół w składzie: Krzysztof Łowczycki (kierownik, koordynator misji), Tomasz Pogorzelski (pilot główny MR, planowanie misji), Wiktor Zimiński (pilot główny MOSUPS, główny mechanik), Michał Szczodrowski (planowanie misji MOSUPS, pilot rezerwowy) oraz Jarosław Siwirski (wsparcie techniczne, mechanik).
Dzięki testom w Nevadzie, polscy inżynierowie mogli wyrobić unikatowe kompetencje, które będą miały wpływ na dalszy rozwój sektora BSL w Polsce. Obecnie, w kraju brak jest miejskich obszarów testowych.
Współpraca transatlantycka w zakresie bezzałogowych systemów latajacych
Partnerem Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa jest Nevada Institute for Autonomus Systems (NIAS). Polski instytut wspólnie z amerykańskim tworzą Wspólne Centrum Kompetencji w zakresie autonomicznych systemów bezzałogowych. W ramach tego projektu organizowane są cykliczne testy BSL z udziałem wiodących amerykańskich organizacji naukowych i przemysłowych, m.in. NASA. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa jest jedyną polską instytucją biorącą udział w unikatowym programie testów BSL w obszarze miejskim.
Projekt ten jest jednym z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsięwzięć w obszarze B+R między Polską a USA. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa posiada już bogate kompetencje współpracy międzynarodowej w B+R m.in. z uwagi na 20-letni alians technologiczny z General Electric.
Podpisanie listu intencyjnego z KGHM Polska Miedź S.A.
Inicjatywą Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa jest włączenie do obecnej współpracy ze stanem Nevada przedstawicieli polskiego przemysłu. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały poczynione poprzez podpisanie listu intencyjnego podczas Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji z firmą KGHM Polska Miedź S.A. w zakresie prac B+R polegających na przystosowaniu bezzałogowych systemów latających dla górnictwa. Współpraca ta obejmować będzie także wsparcie dla współpracy międzynarodowej na terenie stanu Nevada.
Obecność przedstawicieli Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz przeprowadzone testy były kluczowym elementem Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji, które odbywa się w czterech miastach Nevady: Reno, Carson City, Las Vegas oraz Ely.
O rosnącym znaczeniu współpracy rozwijanej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa z NIAS w zakresie BSL świadczą liczne doniesienia medialne oraz zainteresowanie najważniejszych przedstawicieli środowisk biznesowych oraz akademickich zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych.