30 maja 2014 r. w Alejach Ujazdowskich odbył się uroczysty wernisaż zdjęć polskich pilotów, którzy wzięli udział w lądowaniu na Normandię w 1944 roku. W tym roku przypada 70. rocznica tego wydarzenia. Gościem honorowym obchodów przygotowanych z tej okazji przez Instytut Lotnictwa jest ppor. Jerzy Główczewski – pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Wystawa nosi tytuł „Podniebni bohaterowie. Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie. 70 rocznica lądowania aliantów w Normandii 6 VI 1944 – 6 VI 2014”.

– Lądowanie w Normandii to piękna, choć już trochę zapomniana karta w naszej historii. Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie to legenda i wzór do naśladowania. Konferencja i wystawa organizowane przez Instytut Lotnictwa mają przypomnieć społeczeństwu, jak niebagatelny był udział polskiego lotnictwa w alianckiej rodzinie narodów, które w tej wojnie połączyła wielka idea wolności.

Wydarzenia te pomogą odtworzyć i przybliżyć historię tysięcy zapomnianych bohaterów zasilających szeregi PSP, a tym samym zapewnić im trwałe, należyte miejsce w świadomości Polaków – mówi Witold Świeczak, pomysłodawca i organizator uroczystości oraz kurator wystawy.

W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział: ppor. Jerzy Główczewski, Paul P. J. Bekkers – Ambasador Królestwa Niderlandów, Guido Grauwels – Konsul i Radca Ambasady Belgii, Witold Wiśniowski – Dyrektor Instytutu Lotnictwa, Wojciech Matusiak – historyk lotnictwa, oraz licznie zgromadzeni goście: rodzina i przyjaciele ppor. Jerzego Główczewskiego, pasjonaci lotnictwa oraz mieszkańcy Warszawy.

Wystawę można oglądać do 29 czerwca 2014 r. w Warszawie – Al. Ujazdowskie 4, przy Ogrodzie Botanicznym UW.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Witold Świeczak. Za opracowanie graficzne planszy wystawowych, zdjęć oraz serwisu internetowego odpowiada Radosław Suchożebrski.

Konsultacji historycznych związanych z wystawą udzielił Wojtek Matusiak.

Zdjęcia: Wojtek Rosegnal i Katarzyna Wrona

Podziel się wpisem