Grupa osób przygląda rozmawia o szybowcu na targach lotniczych AERO Friedrichshafen.
Fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wziął udział w targach lotniczych AERO Friedrichshafen w Niemczech. Podczas wydarzenia swoją międzynarodową premierę miał szybowiec akrobacyjny I-45 JAY, najnowsza konstrukcja Instytutu.

AERO Friedrichshafen to wiodące targi dla lotnictwa ogólnego, liderów opinii i interesariuszy branży. Wydarzenie zgromadziło najnowsze samoloty i najnowocześniejsze technologie lotnicze.

Po raz pierwszy na międzynarodowych targach zaprezentowano szybowiec akrobacyjny I-45 JAY, zaprojektowany w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, który cieszył się dużym zainteresowaniem pilotów akrobacyjnych oraz przedstawicieli producentów i interesariuszy.

JAY to wyjątkowa konstrukcja opracowana przez polskich inżynierów. To pierwszy na świecie szybowiec akrobacyjny, którego skrzydła i komponenty zostały wykonane w technologii preimpregnatów. Zalety JAYa doceniają także jego potencjalni użytkownicy. Powstał on jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe, ponieważ powoli kończą się dopuszczalne okresy eksploatacji na szybowcach akrobacyjnych polskiej produkcji. 

Podczas AERO Friedrichshafen, Instytut zaprezentował także rozwiązania inżynieryjne i ofertę badań (m.in. materiały kompozytowe, systemy podwozia, materiały na bazie metalu, systemy nawigacyjne, inżynieria produkcji, śmigła i inne).

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.