Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu w ramach European Defence Fund (EDF) 2021 wspierającego projekty B+R z obszaru zaawansowanych technologii w zakresie bezpieczeństwa i obronności państw UE. Wśród zwycięskich wniosków znalazły się dwa zgłoszone przez konsorcja, których członkiem jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa: EU HYDEF oraz NEUMANN.
EU HYDEF (European Hypersonic Defence Interceptor) to projekt koncepcyjny mający na celu rozwój endoatmosferycznego systemu przechwytywania zagrożeń powietrznych przewidywanych w perspektywie 2035+. Konsorcjum składa się z 14 partnerów z 7 państw europejskich. Projekt będzie realizowany przez 36 miesięcy. Budżet projektu wynosi 110 mln EUR.
NEUMAN (Novel Energy and propUlsion systeMs for Air dominance) to projekt mający na celu opracowanie propozycji rozwiązań technologicznych w zakresie systemów/podsystemów napędowych oraz zarządzania energią dla silników samolotów myśliwskich. Konsorcjum składa się z 38 partnerów z 14 państw europejskich. Budżet projektu wynosi 56,5 mln euro.
Więcej informacji pod linkiem:
__
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.