W dniu 24 września 2020, po pozytywnym przejściu auditu, który odbył się w dniach 11-13 sierpnia 2020 r. w Laboratorium Badań Kompozytów, Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa otrzymał akredytację Nadacp w zakresie badań materiałów niemetalowych. Jest to pierwsza akredytacja Nadcap w wyżej wymienionym zakresie w Europie Środkowo-Wschodniej.
Nadcap (z ang. National Aerospace and Defence Contractors Accreditation Program) jest powszechnie uznawany przez czołowych producentów z przemysłu lotniczego. Oznacza to, że akredytowane laboratoria mogą świadczyć usługi badawcze na całym świecie. Celem programu jest bowiem ocena zdolności procesu do spełniania standardów międzynarodowych oraz wymagań klienta.
Program Nadcap jest zarządzany przez przedstawicieli największych firm z branży lotniczej, natomiast administrację programu Nadacp prowadzi organizacja non-profit, Performance Review Institute (PRI).
Poprzez zdobycie akredytacji Nadcap, zespół Laboratorium Badań Kompozytów potwierdził wysokie kompetencje oraz jakość prowadzonych badań.
—
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: General Electric, Airbus czy Pratt & Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.