Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa kontynuuje swoją misję transferu nowoczesnych technologii do gospodarki. W lutym i marcu 2025 roku podpisane zostały dwie umowy licencyjne dotyczące komercjalizacji rodziny silników rakietowych na ekologiczny materiał pędny – 98% nadtlenek wodoru. Spółka Thaliana Space, założona przez pracowników Instytutu, rozpoczyna ich produkcję i dostawy dla klientów. Wartość pierwszych kontraktów przekroczyła już 1 mln złotych, a dalsze rozmowy biznesowe są w toku.
Zielone technologie kosmiczne w służbie gospodarki
Silniki rakietowe o ciągu 1 N oraz 420 N, opracowane w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, to innowacyjne technologie mające zastosowanie w satelitach, statkach kosmicznych (OTV), jak również ostatnich stopniach rakiet. Technologia oparta na zastosowaniu jako materiał pędny nadtlenku wodoru w wysokim stężeniu czyni je przyjaznymi dla środowiska oraz prostszymi w obsłudze niż silniki bazujące na dotychczasowych, toksycznych rozwiązaniach. Dodatkowo silniki zapewniają wymagane parametry techniczne i uzupełniają europejskie i światowe potrzeby w obszarze napędów kosmicznych. To miedzy innymi te zalety sprawiają, że technologia posiada ogromny potencjał w sektorze kosmicznym.

„Naszym priorytetem jest efektywne przekładanie wyników badań na realne produkty i usługi, które wspierają rozwój gospodarki. Thaliana Space to przykład, jak nasza strategia komercjalizacji pośredniej pozwala na budowanie kompetencji biznesowych wśród pracowników i jednocześnie tworzenie innowacyjnych przedsiębiorstw” – podkreśla Katarzyna Rostkowska, zastępca dyrektora ds. komercjalizacji i finansów z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
Thaliana Space – ważny element polskiego ekosystemu kosmicznego
Thaliana Space dynamicznie rozwija swoje kompetencje, jednocześnie realizując proces stania się spin-offem Instytutu, otwierając drogę do budowy silnej, polskiej marki kosmicznej. Komercjalizacja technologii Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w tej formie pozwoli na dynamiczny rozwój firmy oraz lepszą adaptację do wymagań rynkowych.
„Podpisanie licencji z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa daje Thaliana Space dostęp do przełomowych technologii, które łączą wysoką wydajność z dbałością o środowisko. Ta współpraca otwiera przed nami nowe perspektywy w sektorze kosmicznym i pozwala wprowadzać na rynek innowacyjne i zrównoważone rozwiązania” – mówi Błażej Marciniak prezes Thaliana Space.
Dalsze plany Thaliana Space obejmują rozwój infrastruktury technologicznej, współpracę z operatorami satelitarnymi oraz dalszy rozwój portfolio produktowego. Sukces komercjalizacji rodziny silników zaprojektowanych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa pokazuje, że polska myśl techniczna ma realne szanse na światowym rynku technologii kosmicznych.
___
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl.
Thaliana Space to polska spółka technologiczna z branży kosmicznej, założona przez zespół pracowników Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Firma łączy wiedzę ekspercką z innowacyjnym podejściem, wdrażając zaawansowane, a zarazem przyjazne środowisku technologie rakietowe i kosmiczne. Dzięki bliskiej współpracy z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa, Thaliana Space dostarcza rozwiązania na najwyższym poziomie, odpowiadające na realne potrzeby rynku.