Lotniczy spacerownik, album unikatowych rysunków młodego pilota z okresu drugiej wojny światowej oraz kolejna część popularnej książki o historii malowania i oznakowania samolotów i śmigłowców spod znaku biało-czerwonej szachownicy – te i inne książkowe premiery zaprezentowano na stoisku Wydawnictw Naukowych Instytutu Lotnictwa podczas największych targów książki, które odbyły się w dniach 19-22 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Czytelnicy poszukujący ciekawych propozycji książkowych o tematyce lotniczej nie byli zawiedzeni. Instytut Lotnictwa z okazji 90-lecia swojego istnienia przygotował publikacje skierowane zarówno do ekspertów poszukujących rzetelnych informacji naukowych, jak i książki popularno-naukowe skierowane do szerszego grona młodych i starszych czytelników.

Warszawskie Targi Książki_03Zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się najnowsza książka Tadeusza Królikiewicza oraz Roberta Gretzyngiera pt. „Polski samolot i barwa 1943-2016. Najnowszy tom obejmuje historię lotnictwa polskiego od momentu sformowania jednostek na Wschodzie w 1943 r. po dzień dzisiejszy. Książka zawiera blisko 2000 zdjęć ze zbiorów wielu fotografów i entuzjastów od lat utrwalających historię malowania i oznakowania samolotów i śmigłowców spod znaku biało-czerwonej szachownicy.

 

Warszawskie Targi Książki_01Kolejna z nowości – „Lotniczy spacer po Warszawie” autorstwa Witolda Świeczaka, pracownika Instytutu Lotnictwa, to wydany w trzech tomach przewodnik po najciekawszych zakątkach stolicy związanych z lotnictwem. Niezwykle popularny wśród czytelników format spacerownika przypadnie do gustu zarówno fanom lotnictwa, jak i osobom, które chcą rozpocząć niezwykłą podróż po miejscach, w których rozpoczynała lub kończyła historia awiacji. Autor opisał 150 miejsc, wśród których znajdują się pomniki, miejsca walki, śmierci lub narodzin oraz pamiątkowe samoloty i instytucje związane z lotnictwem.

Warszawskie Targi Książki 2016„Szkice przed startem. Rysunki Jana Sęka” – książka opracowana przez Witolda Świeczaka oraz Radosława Suchożebrskiego, to jedna z najbardziej niezwykłych publikacji wydanych w ostatnich latach przez Wydawnictwa Naukowe Instytutu Lotnictwa. Album niepublikowanych wcześniej rysunków samolotów autorstwa Jana Sęka, młodego pilota zafascynowanego „latającymi aparatami”, to pozycja w której wielki kunszt przeplata się z emocjonalnym przekazem. Spotkanie z Panią Irminą Kobus, siostrzenicą Jana Sęka, pozwoliło przypomnieć postać utalentowanego pilota, którego heroiczna śmierć w obronie jednego ze współwięźniów w drodze z obozu koncentracyjnego w Auschwitz jest świadectwem najwyższego poświęcenia i odwagi.

Warszawskie Targi Książki_04Podczas targów można było spotkać także Jerzego Zięboraka („Studium katastrofy Liberatora AL 523 Gibraltar 1943”), emerytowanego pilota i eksperta lotniczego, którego zainteresowania zawodowe skłoniły do podjęcia tematu przyczyny katastrofy samolotu z generałem Władysławem Sikorskim na pokładzie, oraz Jerzego Jędrzejewskiego („Polscy piloci doświadczalni”), emerytowanego pilota doświadczalnego, który utrwalił życiorysy i dokonania najbardziej znanych pilotów, którzy wykonywali loty próbne na konstrukcjach szybowców, samolotów i śmigłowców.

Warszawskie Targi Książki_07

Wśród publikacji przeznaczonych dla ekspertów z branży lotniczej znalazły się pozycje z „Biblioteki Naukowej” (w tym najnowsza książka Alfreda Barona „Międzyregionalny transport lotniczy. Wprowadzenie do problematyki”), „Biblioteki Historycznej”, „Prac Instytutu Lotnictwa”, „Marketingu Instytucji Naukowych i Badawczych” oraz „Journal of Polish-American Science and Technology”.

Wszystkich czytelników zapraszamy do sklepu internetowego Wydawnictw Naukowych Instytutu Lotnictwa: www.ilot.edu.pl/sklep.

Podziel się wpisem