Kosmiczne ścieżki kariery

30 sierpnia 2018 roku w Agencji Rozwoju Przemysłu odbyło się wydarzenie pt. Kosmiczne Ścieżki Kariery, mające na celu przedstawienie laureatów III kosmicznego programu stażowego ARP. Wydarzenie zostało otwarte przez Minister Jadwigę Emilewicz i zebrało licznych przedstawicieli administracji publicznej i kluczowych pomiotów sektora.

Instytut Lotnictwa reprezentował dr inż. Adam Okniński z Zakładu Technologii Kosmicznych, który przedstawiał także stanowisko Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, jak również reprezentował osoby z doświadczeniem z pracy w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Adam Okniński wziął udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Doradcę Minister Jadwigi Emilewicz – Pana Michała Szaniawskiego. Pozostali uczestnicy panelu to:

  • Piotr Dardziński – wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Dariusz Śliwowski – wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.,
  • Paweł Wojtkiewicz – prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego,
  • Robert Nowicki – zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji MPiT,
  • prof. dr hab. inż. Janusz Frączek – dziekan wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej,
  • Agnieszka Łukaszczyk – dyrektor w Planet Inc.

W trakcie debaty prowadzący wspomniał Instytut Lotnictwa jako wyjątkową jednostkę w Polsce, której udało się zebrać trójkę osób z doświadczeniem w pracy w Europejskiej Agencji Kosmicznej w jednym zespole. Adam Okniński przedstawił motywację młodej kadry pracującej w Instytucie Lotnictwa i wyjaśnił, że poza doświadczeniem z ESA, zespół posiada osoby z przeszłością w innych czołowych podmiotach europejskich (są to osoby z doświadczeniem z m.in.  Airbus Defence & Space UK, Ruag Space, Rolls-Royce UK, CERN). Zakład Technologii Kosmicznych w ciągu ostatnich pięciu lat został powiększony pięciokrotnie i od kilku lat nie stracił żadnego pracownika.

Warto również zaznaczyć, że Instytut Lotnictwa przyczynia się do rozwoju kierunków kształcenia w dziedzinie technologii kosmicznych. W 2014 roku Instytut uzgodnił z Politechniką Warszawską programy kształcenia w zakresie „Kosmos”. Najlepsi studenci mają szansę na pracę w Instytucie jeszcze w trakcie ostatnich lat studiów. Odbywają się także liczne staże i praktyki. W samej domenie technologii rakietowych i napędów satelitarnych Instytut ma w 2018 roku ponad 20 praktykantów. W ostatnich latach uruchomiono dedykowane programy praktyk i studenci z 7 różnych uczelni technicznych w Polsce, zajmujący się technologiami rakietowymi, uczestniczą w pracach Zakładu Technologii Kosmicznych.

Przedstawiciel Instytutu opowiedział także o inicjatywach Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA). Są to między innymi Akademia PSPA, która ma na celu dalszą edukację studentów i młodych profesjonalistów poprzez darmowe kursy. Pierwszy kurs w Polsce dotyczył rozwoju rakiet suborbitalnych i został zorganizowany w czerwcu 2018 w Instytucie Lotnictwa. Głównym organizatorem był mgr inż. Tomasz Noga z Zakładu Technologii Kosmicznych, który jest także Wiceprezesem PSPA. Przedstawiciel Instytutu wspomniał również o idei Polish Space Trainee, czyli programu mającego na celu zwiększenie liczby polskich stażystów w ESA.

Podziel się wpisem