uczestnicy konferencji, conference attendees, konferencja nauki i technologii

W dniach 16-17 kwietnia 2019 w Columbus, Ohio, USA odbyła się 19. Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii. Konferencja ta, współorganizowana przez Instytut Lotnictwa i Ohio State University, miała na celu wymianę myśli oraz pogłębienie współpracy pomiędzy polskimi i amerykańskimi partnerami w zakresie innowacyjności oraz wysokich technologii.

19. Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii obejmowała trzy zagadnienia: produkcję kompozytów, nowoczesne metody produkcji oraz szeroko rozumiane bezzałogowe statki latające.

dyrektor Instytutu Lotnictwa podczas prezentacji na konferencji, director of the Institute of Aviation during his presentation on a conference
19. Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii | 19th Polish-American Conference on Science and Technology [16-17.04. 2019, Columbus, Ohio, USA]
Instytut Lotnictwa był reprezentowany przez silny zespół merytoryczny pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Lotnictwa, dr. inż. Pawła Stężyckiego oraz dyrektora ds. naukowych, dr. hab. inż. Andrzeja Leskiego.

Integralną częścią konferencji było zwiedzenie wybranych laboratoriów Ohio State University oraz lotniska tej uczelni, trzeciego największego w stanie Ohio.

Pierwszym laboratorium, które odwiedzili przedstawiciele Instytutu Lotnictwa było CAR (Center for Automotive Research). Gościem honorowym podczas tej wizyty był dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT, Witold Luty.

wizyta w laboratorium, visit at a laboratory
19. Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii | 19th Polish-American Conference on Science and Technology [16-17.04. 2019, Columbus, Ohio, USA]
Kolejnym laboratorium (specjalizującym się w nowoczesnych metodach produkcji) było CDME (Center for Design and Manufacturing Excellence), gdzie delegacja Instytutu Lotnictwa mogła zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami druku 3D jakimi dysponuje Ohio State University.

Podczas wizyty na Ohio State University Airport przedstawione zostało funkcjonowanie tej instytucji i sposób w jaki integruje się ona z lokalnym przemysłem, uczelnią, oraz amerykańskim systemem kontroli powietrznej. Jest to pełnoprawne lotnisko posiadające najnowocześniejsze systemy naprowadzania i mogące przyjmować odrzutowce biznesowe. Sama szkoła pilotażu uczelni posiada ok. dwudziestu samolotów, a na co dzień na lotnisku stacjonuje ponad 200 płatowców i helikopterów.

Podczas wizyty na lotnisku gospodarze zaprezentowali w locie dwa bezzałogowe statki latające służące do różnego rodzaju monitoringu z powietrza, w tym przy użyciu zaawansowanej kamery na podczerwień, oraz wóz – stację dowodzenia z aparaturą do monitorowania BSL i szkolenia ich operatorów. Po demonstracji, w sąsiadującym z lotniskiem ARC (Aerospace Research Center) odbyła się wizyta w laboratorium konstrukcji BSL, gdzie przedstawiono bijący rekordy prędkości BSL o napędzie odrzutowym, którego charakterystyką jest samouczący się algorytm sterowania w locie.

Kolejna Polsko-Amerykańska Konferencja Nauki i Technologii odbędzie się za rok w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Strona konferencji: www.ilot.edu.pl/pac.

Zobacz relację z poprzedniej edycji konferencji.

 

Podziel się wpisem