Z okazji Dnia Kobiet, Instytut Lotnictwa zaprosił panie na inspirujące spotkanie pt. „Pilotki, inżynierki, lotniczki. Pasja, talent, odwaga”. Osiem niezwykłych prelegentek dzieliło się wiedzą na temat tego, co to znaczy być kobietą sukcesu, czy można pogodzić pracę z obowiązkami domowymi, oraz jakie kompetencje liczą się w nauce i w biznesie.
Spotkanie odbyło się w ramach Science Café Instytutu Lotnictwa – cyklu poświęconego nauce i technologiom. Formuła seminarium przygotowanego na inaugurację tego cyklu dotyczyła kobiet, które na co dzień pracują i realizują swoje pasje w branży inżynierskiej, poczynając od lotnictwa, po prowadzenie projektów badawczych w zakresie technologii kosmicznych.
– Chcieliśmy pokazać, że nauka ma również kobiece oblicze. Cieszę się, że ten temat poruszyliśmy właśnie na pierwszym spotkaniu Science Café Instytutu Lotnictwa. Jesteśmy przekonani, że cykl tych spotkań będzie stanowił platformę do popularyzacji nauki. Chcemy, by w przystępnej formie i nieformalnej atmosferze, rozmawiać o rzeczach ważnych i ciekawych. Aby pasjonaci różnych dziedzin nauki spotkali się z prawdziwymi autorytetami – powiedział tuż po spotkaniu profesor Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa.
Wśród zaproszonych prelegentek znalazły się zawodowe pilotki, badaczki, liderki biznesu, ekspertki i managerki. Zaproszenie na spotkanie przyjęły: kapitan Adelajda Szarzec-Tragarz – pilot Boeinga 787 „Dreamliner” w Polskich Liniach Lotniczych LOT, Galina Durmus – międzynarodowa ekspertka branży lotniczej, Krystyna Boczkowska – prezes zarządu Robert Bosch, dr Natalia Zalewska – planetolog z Instytutu Lotnictwa, Olga Malinkiewicz – założycielka Saule Technologies, zajmującej się wykorzystaniem perowskitów w branży technologicznej, porucznik Patrycja Balcerowska – nawigator w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, profesor nadzw. dr hab. Romana Ratkiewicz-Landowska – badaczka heliosfery z Instytutu Lotnictwa oraz Dorota Dorn-Okoń – inżynier z GE Aviation.
Spotkanie uatrakcyjnił występ nagodzonej wieloma wyróżnieniami autorki 8 albumów solowych saksofonistki dr Aliny Mleczko.
Zaproszone prelegentki dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem, jak również przybliżały to, czym się zajmują na co dzień.
– Zdecydowaliśmy się zaprosić kobiety, które mają wpływ na naukę i biznes, nie tylko w Polsce. To silne kobiety, liderki w swoich dziedzinach. Cieszy nas zdecydowanie pozytywny odzew słuchaczek naszej konferencji, które znalazły u nas inspirację i motywację do tego, by realizować swoje marzenia – wyjaśnia Aneta Olejniczak, inicjatorka i organizatorka spotkania.
Uczestniczki spotkania miały możliwość nie tylko wysłuchania wystąpień, ale również zadawania pytań prelegentkom. Seminarium zgromadziło zarówno studentki szkół o profilu lotniczym i inżynierskim, jak również kobiety zaangażowane w działalność prospołeczną na rzecz kobiet w nauce i biznesie.
Zainteresowaniem cieszyła się również transmisja online, która zgromadziła ponad 1600 osób, śledzących przebieg spotkania.
Spotkanie „Pilotki, inżynierki, lotniczki. Pasja, talent, odwaga” odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w ramach obchodów 90-lecia Instytutu Lotnictwa.