Grupa ekspertów siedzących na krzesłach podczas debaty Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach dr inż. Paweł Stężycki, prezes Stowarzyszenia Polskiego Przemysłu Lotniczego oraz przedstawiciel Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa poprowadził debatę pt. Przemysł lotniczy w Polsce.

Podczas sesji rozmawiano o sytuacji globalnej sektora lotniczego oraz o tym jak wygląda i rozwija się sektor lotniczy w Polsce. W rozmowie bazowano na wnioskach zaprezentowanych w raporcie EY dot. Przemysłu lotniczego w Polsce – stan aktualny i perspektywy.

Prelegenci mówili o tym co należy zrobić, aby Polska mogła wygrać na globalnych zmianach (odejście od globalizacji, skracanie łańcuchów dostaw, współpraca i konsolidacja sektora lotniczego w Polsce), jak również o ograniczeniach środowiskowych i ich wpływie na ekonomię.

Goście sesji zgodzili się, że sytuacja przemysłu lotniczego jest dobra, jednak może ją polepszyć dalsza współpraca strony rządowej i przemysłowej.

Gośćmi dyskusji byli: Robert Burton – dyrektor zarządzający XEOS, Honorata Hencel – dyrektorka zarządzająca Boeing w Polsce i Ukrainie, Jaroslaw Kozuba – dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego na Politechnice Śląskiej, Jacek Libucha – prezes Zarządu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A. oraz Adam Sanocki – członek zarządu ds. strategii i marketingu w Polskich Portach Lotniczych S.A.

Czytaj więcej:

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.