Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa został wyróżniony nagrodą „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2024” podczas 10. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbył się w Warszawie w dniach 4-5 listopada. Nagrodę w imieniu Instytutu odebrał dyrektor Paweł Stężycki.
„Bursztyn Polskiej Gospodarki 2024” został przyznany Instytutowi za konsekwentne i skuteczne działania służące rozwojowi ekologicznych napędów kosmicznych poprzez zbudowanie i pomyślne przetestowanie pierwszej na świecie rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K w której zastosowany został jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych, nadtlenek wodoru o stężeniu 98%+.
Podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego odbył się także panel dyskusyjny z udziałem dyrektora Instytutu oraz ekspertów branżowych na temat innowacyjności branży kosmicznej i jej wpływu na rozwój gospodarki. Jednym z tematów dyskusji była rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K.
O rakiecie ILR-33 BURSZTYN 2K
ILR-33 BURSZTYN 2K to innowacyjna, ekologiczna rakieta suborbitalna zaprojektowana w całości w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. To pierwsza na świecie platforma kosmiczna używająca jako utleniacza nadtlenku wodoru w stężeniu powyżej 98%. W 2024 roku zrealizowany został z sukcesem lot na wysokość 101 km. Tym samym rakieta i jej komponenty zostały przetestowane w środowisku kosmicznym, potwierdzając gotowość systemów do realizacji podobnych misji. Zwalidowane zostały pozytywnie technologie opierające się na HTP, otwierając drogę do dalszego rozwoju ekologicznych napędów kosmicznych.
Rakieta BURSZTYN 2K dostępna jest zarówno jako autonomiczny produkt oraz platforma do realizacji specjalistycznych usług badawczych. Może być dostosowana do różnorodnych misji i potrzeb wynoszonego ładunku oraz ma szereg zastosowań cywilnych i wojskowych. Rakieta jest również istotna ze względów naukowych – służy opracowaniu nowych technologii oraz ich testowania. Szereg komponentów rakiety (głowica, zawory, silniki, pironaboje itd.) jest z sukcesem wykorzystywana w innych projektach B+R i komercyjnych.
Więcej:
- Historyczne osiągnięcie polskich inżynierów – polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
- Film z lotu rakiety ILR-33 BURSZTYN 2K w Norwegii
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.