Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej opracuje do końca 2021 r. studium wykonalności, którego celem będzie dostarczenie analiz związanych z budową polskich zdolności w zakresie lotów rakiet suborbitalnych. Prace będą prowadzone we współpracy z gdyńską spółką SpaceForest Sp. z o.o. oraz Akademią Leona Koźmińskiego.
Wykonawcy studium dokonają szerokiej analizy polskiego potencjału związanego z rozwojem technologii rakiet suborbitalnych. Przeprowadzone zostaną symulacje lotu, trajektorii oraz stref upadku wybranych konstrukcji. Opracowany dokument będzie uwzględniał analizę dostępnych miejsc startowych, które pozwolą polskim podmiotom na realizację lotów suborbitalnych w przyszłości.
Uwzględnione zostaną możliwości wykorzystania w tym celu zarówno polskich poligonów wojskowych, jak i poligonów zagranicznych, do których dostęp możliwy byłby w ramach współpracy międzynarodowej.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom o charakterze proceduralnym i prawnym, które warunkować będą bezpieczeństwo prowadzonych kampanii startowych. Analizy uwzględnią kwestie odpowiedzialności za nieumyślne przekroczenia obowiązujących stref upadku, ubezpieczenie kampanii startowej, a także zagadnienia związane z ochroną środowiska.
—
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.