Centrum Łukasiewicz poinformowało o wynikach pierwszej edycji programu startupowego Akcelerator. W finałowej gali DemoDay wzięło udział 14 zespołów z instytutów badawczych Łukasiewicza, których członkowie zaprezentowali swoje pomysły przed publicznością i zaproszonymi ekspertami. Wśród 5 zwycięskich projektów znalazła się Thaliana Space, której pomysłodawcami są przedstawiciele Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa: Błażej Marciniak, Damian Kaniewski oraz Paweł Surmacz. Celem przedsięwzięcia jest komercjalizacja produkcji nadtlenku wodoru klasy HTP, bazującej na technologii opracowanej w Instytucie.
Potencjał komercjalizacyjny Thaliana Space opiera się na ekologicznym materiale pędnym do napędów satelitarnych nowej ery. Zdominowany przez hydrazynę rynek napędów satelitarnych jest obecnie w znacznej recesji. Głównymi powodami są: toksyczność, koszty zakupu oraz eksploatacji, obecne i nadchodzące ograniczenia prawne (m.in. regulacja REACH).
Proponowanym przez zespół rozwiązaniem jest nadtlenek wodoru klasy HTP o bardzo wysokiej czystości i stężeniu (do 99,9%), przeznaczony do napędów satelitarnych jako alternatywa dla hydrazyny. Substancja ta jest przyjazna środowisku, bezpieczna, wydajna oraz zdecydowanie tańsza niż inne obecne na rynku opcje. Jej możliwe zastosowania to m.in.: branża energetyczna, kosmiczna oraz BHP.
– W kolejnych etapach rozwoju chcielibyśmy wprowadzić do oferty przedsiębiorstwa komponenty napędów satelitarnych oraz całe jednostki napędowe. Jednym z podstawowych założeń jest ścisła współpraca z naszym Instytutem – podkreśla Błażej Marciniak, lider projektu Thaliana Space.
Zaangażowanie Instytutu w program Akcelerator Łukasiewicza wynika z odczuwalnej od kilku lat potrzeby istnienia krajowego podmiotu, który mógłby komercjalizować rozwiązania z zakresu technologii napędów satelitarnych, rozwijanych w Instytucie. Nowy podmiot może pozwolić na dalszy rozwój projektów, poszerzenie puli możliwych programów zewnętrznych oraz pozyskiwanie inwestorów kapitałowych.
Nazwa Thaliana Space nie jest przypadkowa: Arabidopsis Thaliana to pierwsza roślina, która zakwitła w przestrzeni kosmicznej (na pokładzie sowieckiej stacji Salyut 7) i była wielokrotnie wysyłana w celach badawczych podczas innych misji. Twórcy Thaliana Space chcieli tym samym nawiązać do ekologicznego charakteru nadtlenku oraz prospołecznego podejścia do wspólnego dobra jakim jest zarówno nasza planeta, jak i otaczająca ją przestrzeń.
O Akceleratorze Łukasiewicza
Akcelerator to program skierowany do pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz, którego celem jest zwiększenie liczby wdrożeń, rozwiązań i technologii wypracowanych w Łukasiewiczu z pomocą komercjalizacji pośredniej, czyli spółek kapitałowych w formule start-upów.
Pełna lista Laureatów I edycji konkursu Akcelerator Łukasiewicza:
- Łukasiewicz – ICiMB (Spinel – Ceramiczne szkiełka zegarkowe: elegancja i wytrzymałość),
- Łukasiewicz – ILiM (Ultar – Precyzyjna lokalizacja wewnątrzbudynkowa),
- Łukasiewicz – ILOT (Thaliana Space – Ekologiczne paliwo do napędów satelitarnych nowej ery),
- Łukasiewicz – IMN (Oriolis – Przełomowa technologia ogniw litowo-siarkowych),
- Łukasiewicz – PORT (JMJ Co Mat – Powłoki antyoblodzeniowe do turbin wiatrowych).
Wśród 14 finalistów tegorocznego programu Akcelerator znalazł się także inny projekt Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa pn. L’Orbit (System rehabilitacyjny o funkcji pionizatora i trenażera chodu), którego autorami są Radosław Praski, Rafał Rosołek oraz Agnieszka Sobieszek.
—
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.