Jakie wyzwania technologiczne i biznesowe stoją przed firmami dronowymi? Czego oczekują ich klienci? Po co im drony? Jak ugruntować postrzeganie technologii dronowych jako części systemu teleinformatycznego bazującego na sztucznej inteligencji (AI) czy internecie rzeczy (ang. Internet of Things)?
To przykładowe pytania, na które odpowiemy podczas pierwszego seminarium online otwierającego cykl spotkań organizowanych przez nasz Instytut we współpracy z Fundacją Mikromakro. Wydarzenie odbędzie się online 30 stycznia br. o godz. 14.00 – 15.30, a poprowadzą je Sławomir Kosieliński (Mikromakro) i Elżbieta Mrozek | Łukasiewicz – ILOT.
30 stycznia 2025: TOP 100 firm dronowych w Polsce
Ranking zaawansowania technologicznego i biznesowego polskich firm dronowych 2024, zrealizowany został przez Fundację Instytut Mikromakro na zlecenie Branżowego Punktu Kontaktowego Inteligentna i Czysta Mobilność.To badanie 100 przedsiębiorstw pod kątem ich stopnia zaawansowania technologicznego i biznesowego w kategoriach handel, usługi, produkcja, B+R, usługa/produkt vs autonomia (im bardziej usługa/produkt jest autonomiczna/y, tym lepiej).
„Z jednej strony dane są optymistyczne – rynek wyraźnie rośnie, ale z drugiej strony Indeks Mikromakro wykazuje, że zaczyna dominować grupa ok. 35-40 firm, które są głównym motorem rozwoju branży. Pozostałe firmy utknęły w niszy technologiczno-biznesowej. Mamy nieodparte wrażenie, że większości z nich wyczerpały się fundusze – granty, dotacje, środki od inwestorów – i właściwie są firmami, które istnieją już tylko jako wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.” – mówi Sławomir Kosieliński, Prezes Zarządu Fundacji „Instytut Mikromakro”.
„Mimo to nasz model wciąż opiera się na 100 firmach, które obserwujemy na rynku i uznajemy za takie, które postawiły na drony jako swój główny produkt i narzędzie do świadczenia usług. Następnie przeanalizowaliśmy ich stopnie zaawansowania technologicznego i biznesowego w handlu, usługach, produkcji, pracach badawczo-rozwojowych (B+R) oraz autonomii oferowanej usługi.” – dodaje Sławomir Kosieliński, Prezes Zarządu Fundacji „Instytut Mikromakro”.
Teraźniejszość i przyszłość polskiego rynku dronowego
Ranking Top100 warto analizować łącznie z wcześniej z raportem pt. „Scenariusze rozwoju rynku dronowego do 2040 roku. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Wstęp do foresight rynku dronowego”.
Dzięki rozmowom z ekspertami, którzy wystąpili w seminariach online i konferencjach Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, jednej ze ścieżek Droniady GZM 2024, mogliśmy zaproponować scenariusze rozwoju rynku dronowego do 2040 roku. To „Przerwany lot” (scenariusz pesymistyczny), „Lot na uwięzi” (realny) i „Ku słońcu” (optymistyczny, aczkolwiek z zastrzeżeniami). W tej analizie skupiliśmy się na wychwytywaniu słabych sygnałów zmian, które dobiegają z rynku, na poziomie społecznym, ekonomicznym i technicznym. Nie przekładają się zatem one bezpośrednio na liczby, ile wzrośnie sprzedaż dronów i usług. Raport jest zapisem zbiorowego wysiłku ekspertów, właścicieli firm i naukowców zaangażowanych w tworzenie optymalnej wizji rozwoju rynku zgodnie z metodami foresight w czterech segmentach (transport i logistyka, monitoring, inspekcja, ochrona, rolnictwo precyzyjne i służby ratunkowe i porządkowe). Oba raporty foresight i uzupełniony wynikami Indeksu Mikromakro tworzy klarowną wizję przyszłości rynku dronowego jako części rynku teleinformatycznego przy dominującej roli sztucznej inteligencji.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.