Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, dr inż. Paweł Stężycki, został przyjęty do Komisji Spraw Zewnętrznych (External Affairs Commision, EAC), która działa w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego, Bezpieczeństwa i Obronnego (ASD).
Celem Komisji Spraw Zewnętrznych (EAC) jest nadzorowanie i zwiększanie zaangażowania ASD z zewnętrznymi interesariuszami, w tym decydentami, organami regulacyjnymi i stowarzyszeniami branżowymi. EAC koordynuje i promuje stanowiska i priorytety ASD w kluczowych kwestiach mających wpływ na sektor lotniczy i obronny.
Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego, Bezpieczeństwa i Obronnego, ramach którego działa Komisja Spraw Zewnętrznych, reprezentuje przemysł lotniczy, bezpieczeństwa i obronny w Europie w celu promowania i wspierania konkurencyjnego rozwoju tego sektora. Stowarzyszenie jest aktywnie zaangażowane w różne działania na szczeblu europejskim, ściśle współpracując z instytucjami, agencjami i programami UE, które kształtują ramy regulacyjne i polityczne dla przemysłu.
Członkami ASD jest ponad 4000 firm zatrudniających ponad milion pracowników w 21 krajach w Europie. Polskę w ASD reprezentuje Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego, którego prezesem jest dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, Paweł Stężycki.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.