Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa został laureatem dwóch nagród podczas XXXII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej oraz Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za system wynoszenia, rakietę suborbitalną ILR-33 BURSZTYN 2K odebrał dyrektor Instytutu, dr inż. Paweł Stężycki.

ILR-33 BURSZTYN 2K to demonstrator technologii i przełomowa rakieta, która jako pierwsza na świecie z sukcesem wykorzystała nadtlenek wodoru o stężeniu ponad 98% jako utleniacz paliwa rakietowego. 3 lipca 2024 roku, podczas historycznego lotu, rakieta osiągnęła wysokość 101 km, przekraczając granicę kosmosu. Był to pierwszy w historii Polski lot rakiety w kosmos, podczas którego dokonano pełnego pomiaru parametrów lotu.

– Osiągnięcie to stanowi niezwykle ważny krok w rozwoju polskiej technologii kosmicznej i podkreśla rosnący potencjał naszego kraju w branży kosmicznej. Nasz demonstrator technologii może być dostosowany do różnorodnych misji i potrzeb wynoszonego ładunku oraz ma szereg zastosowań cywilnych  i wojskowych. Cieszymy się, że nasze rozwiązanie zyskało uznanie Ministra Obrony Narodowej oraz Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej – mówi dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Instytut odpowiadał za całościowy projekt rakiety wraz z wszystkimi jej komponentami oraz za przygotowanie testów lotnych. Ostatnia misja kosmiczna rakiety BURSZTYN 2K została zorganizowana we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną, a historyczny strzał odbył się z Andøya Space Sub-Orbital w Norwegii.

Lot testowy BURSZTYNA 2K pozwolił na  zwalidowanie w środowisku kosmicznym zarówno rakiety, jak i jej komponentów, które w znakomitej większości zostały zaprojektowane w Instytucie i wyprodukowane przez polskich przedsiębiorców, potwierdzając tym samym gotowość systemów do realizacji podobnych misji. Przetestowane w ramach projektu BURSZTYN technologie, opierające się na nadtlenku wodoru, otwierają drogę do dalszego rozwoju ekologicznych napędów kosmicznych.

_

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

Podziel się wpisem