W Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa przeprowadzono udaną próbę ciśnieniową zbiornika na wodór gazowy, który może w przyszłości zostać zastosowany w takich pojazdach jak autobusy czy samochody ciężarowe. Prace zrealizował zespół projektu badawczego MAWO, w który zaangażowanych jest sześć instytutów Łukasiewicza.
Celem projektu MAWO jest wytworzenie wysokociśnieniowego zbiornika na wodór (nominalne ciśnienie pracy 700 bar), oraz wykonanie na nim kilku kluczowych testów określonych w regulaminie 134 EKG ONZ – jednolite przepisy dotyczące homologacji pojazdów silnikowych i ich części w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa związanych z działaniem pojazdów napędzanych wodorem. W dokumencie tym określono m.in., że wszystkie nowe układy przechowywania sprężonego wodoru wyprodukowane do użytkowania w pojazdach drogowych muszą posiadać nominalne ciśnienie robocze wynoszące 70 MPa (700 bar) lub mniejsze oraz okres użytkowania wynoszący 15 lat lub mniej.
Udana próba ciśnieniowa
Zbiornik zaprojektowany przez konsorcjum MAWO na ciśnienie robocze 700 bar został rozerwany przy ciśnieniu 1674 bar z oczekiwanym sposobem zniszczenia. Wynik ten potwierdza szczelność układu oraz zakładaną wytrzymałość oplotu przy wymaganym współczynniku bezpieczeństwa 2,25. Jest to kamień milowy, który otwiera możliwości realizacji prób niebezpiecznych na zbiorniku, a w dalszej perspektywie komercjalizację rezultatów projektu.
„Nasz zespół mierzył się z wieloma wyzwaniami, zaczynając od po pandemicznych braków materiałów na rynku, poprzez zapewnienie szczelnego połączenia pomiędzy metalowym króćcem a linerem, kończąc na właściwym zdefiniowaniu oplotu kompozytowego oraz jego technologii wytwarzania. Z niecierpliwością czekamy na wyniki z prób niebezpiecznych, które zostaną zrealizowane na kolejnych egzemplarzach zbiornika” – mówi Małgorzata Zalewska, kierownik projektu MAWO w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Wynikami projektu będą również: dane materiałowe, metodyka projektowania zbiorników, technologia wytwarzania, wyniki z testów niebezpiecznych, algorytm monitorowania stanu konstrukcji przy użyciu pomiarów akustycznych, a także skład mieszanki elastomerowej na zabezpieczenie zbiornika.
Konsorcjum MAWO
W skład konsorcjum, które pracuje nad opracowaniem metody projektowania oraz technologii wytwarzania ciśnieniowego zbiornika na wodór, wchodzi sześć instytutów Łukasiewicza:
- Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (lider projektu),
- Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji,
- Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki,
- Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników,
- Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki,
- Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Projekt badawczy MAWO „Bezpieczny zbiornik na wodór gazowy dedykowany do pojazdów”, jest współfinansowany z dotacji celowej Centrum Łukasiewicz.
_
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE, Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych. Więcej: ilot.lukasiewicz.gov.pl
Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.