W dniu 14 marca 2022 r. w wieku 95 lat odszedł do Niebieskiej Eskadry mgr inż. Ryszard Witkowski, harcerz, żołnierz NOW i Armii Krajowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Absolwent Szkoły Inżynierskiej Wawelberga i Rotwanda oraz Politechniki Warszawskiej. Był pilotem szybowcowym, samolotowym i jednym z pierwszych pięciu pilotów śmigłowcowych oraz inżynierem lotniczym.
Przez ponad trzydzieści lat był pracownikiem naukowo-badawczym i pilotem doświadczalnym Instytutu Lotnictwa, specjalizującym się w technice wiropłatowej. Przeprowadzał próby śmigłowców, m.in. SP-GIL, BŻ-4 Żuk, SM-1, Mi-2 czy Ka-26. Ustanowił pierwszy w Polsce rekord świata w kategorii śmigłowców. Latał w Indonezji, Kanadzie, Libii, Nigerii, Szwecji, USA. Pełnił funkcję instruktora oraz wykładowcy na politechnice w Cranfield (Wielka Brytania) oraz w akademii oficerskiej w Misuracie (Libia). Był biegłym sądowym i członkiem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Współpracował przy dostosowywaniu polskiego lotnictwa cywilnego do standardów europejskich i światowych, miał też wkład w przyjęcie w lotnictwie wojskowym norm NATO. Był autorem podręcznika „Budowa i eksploatacja śmigłowców”, przekrojowej książki „Dzieje śmigłowca”, wspomnieniowo-autobiograficznej „Sześć stopni swobody” oraz wielu publikacji naukowych, historycznych i monograficznych z szeroko pojętej tematyki lotniczej.
Działacz i członek władz Aeroklubu Polskiego, honorowy członek Aeroklubu Warszawskiego, były prezes Rady Seniorów Lotnictwa i Klubu Pilotów Doświadczalnych oraz wiceprezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Sportowiec-szybownik ze złotą odznaką z trzema diamentami, wieloletni sędzia międzynarodowy sportów lotniczych i polski delegat do Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI uhonorowany Złotym Medalem Wiropłatowym. Pracował przy organizacji 4 Śmigłowcowych Mistrzostw Świata w Piotrkowie Trybunalskim w 1981 r.
O dokonaniach Ryszarda Witkowskiego można pisać jeszcze długo. Dla nas był jednak przede wszystkim współpracownikiem, nauczycielem, a przede wszystkim Człowiekiem i Przyjacielem. I chociaż od niemal czterech dekad nie latał, był cały czas obecny, wspierając nas swoją wiedzą, doświadczeniem i dobrym słowem. Wydawałoby się, że tak już będzie zawsze. I choć zgasł już płomień jego ziemskiego życia, Ryszard pozostanie w naszej pamięci na wiele, wiele lat.
Uroczystość ostatniego pożegnania odbędzie się 23 marca na Cmentarzu Powązkowskim (Starych Powązkach) w Warszawie. Rozpocznie ją o godzinie 14:00 msza święta w tamtejszym kościele św. Karola Boromeusza.
Oprac. biogramu: Miłosz Rusiecki