16 października Instytut Lotnictwa organizuje „6. Noc w Instytucie Lotnictwa”, największą w Warszawie imprezę edukacyjną, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Wstęp wolny dla wszystkich gości. Impreza zostanie poprzedzona II Biegiem Instytutu Lotnictwa.
– Ta niezwykła impreza skierowana jest do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki a także dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. To nie lada gratka dla amatorów nowinek technicznych i fotografów. Coś interesującego dla siebie znajdą zarówno przedszkolaki, jak i ich rodzice, czy dziadkowie. To impreza dla wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego, choć co roku mamy też wielu gości z całej Polski – wyjaśnia prof. Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa.
Każdego roku rośnie liczba gości odwiedzających Instytut Lotnictwa (ostatnia edycja zgromadziła ponad 20 000 osób) oraz zainteresowanie mediów. Podczas dotychczasowych imprez zaprezentowanych zostało ponad 120 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem, nowymi technologiami i kosmosem w bardzo różnych aspektach.
Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia są filmy science fiction, dlatego na zwiedzających czekać będą wyjątkowe atrakcje utrzymane w tej stylistyce: kultowe samochody z filmów Batman i Transformers oraz roboty i modele statków powietrznych z Gwiezdnych Wojen.
Nie zabraknie atrakcji i wydarzeń związanych z lotnictwem oraz kosmosem. Na tę szczególną noc Instytut Lotnictwa udostępni swoim zwiedzającym nowoczesne laboratoria badawcze, m.in. podwozi, materiałoznawstwa oraz napraw. Zwiedzającym po raz pierwszy zostanie udostępnione najnowocześniejsze laboratorium badania łożysk, otwarte w 2014 roku. Otwarte zostaną również tunele aerodynamiczne, w tym największy w Polsce tunel małych prędkości o średnicy 5 metrów. Goście będą mogli podziwiać gigantyczny silnik CF6 oraz odwiedzić dydaktyczne laboratorium silnikowe. Inżynierowie opowiedzą nie tylko o swojej pracy dla branży lotniczej, ale również dla przemysłu energetycznego i naftowego.
Jak zawsze będzie można z bliska przyjrzeć się wielu ciekawym samolotom i śmigłowcom. Goście będą też mogli zobaczyć najnowsze wiatrakowce, łaziki marsjańskie, mobilne roboty, latające bezzałogowce, czy symulatory lotu.
Fani kosmosu będą mogli obserwować jesienne gwiazdozbiory z otwartego tarasu Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych, znajdującego się na terenie Instytutu Lotnictwa. Miejsce to, ze względu na doskonały widok na lądujące i startujące samoloty na lotnisku Fryderyka Chopina będzie udostępnione również spotterom. Dla nich oraz wszystkich pasjonatów skierowane jest również zaproszenie na warsztaty fotografii lotniczej.
W dniu imprezy zostanie otwarta wystawa bezzałogowców, którą będzie można oglądać do końca weekendu. Wydarzeniem inaugurującym będzie konferencja naukowa poświęcona tematyce bezzałogowców, która odbędzie się w czwartek, 15 października w Instytucie Lotnictwa.
Noc w Instytucie Lotnictwa nie może się odbyć bez spotkań z najważniejszymi postaciami branży lotniczej. Odwiedzający będą mieli okazję spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, przedstawicieli aeroklubów, warszawskich lotnisk oraz studenckich kół naukowych.
Dla najmłodszych czekać będą gry i zabawy o tematyce lotniczej. Będzie można się także sfotografować przy legendarnych i współczesnych samolotach, przyjrzeć się pokazom straży pożarnej oraz wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w lodzie.
Na czas imprezy przygotowana została specjalnie zaprojektowana iluminacja świetlna całego terenu. A dla zmęczonych czekać będą foodtrucki z piknikowymi specjałami.
Oficjalna strona: www.nocwinstytucielotnictwa.pl
Program atrakcji: http://nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje-6-nocy-w-instytucie-lotnictwa/
Profil i strona wydarzenia na Facebooku.
Plakat 6. Nocy w Instytucie Lotnictwa.
Patronat honorowy „6. Nocy w Instytucie Lotnictwa”:
- Komisja Europejska
- Minister Gospodarki
- Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Minister Edukacji Narodowej
- Minister Infrastruktury i Rozwoju
- Marszałek Województwa Mazowieckiego
- Prezydent m.st. Warszawy
- Burmistrz Dzielnicy Włochy M. St. Warszawy
- Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
- Prezes Federacji Naukowo-Technicznych NOT
- Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii
- Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
- Centrum Nauki Kopernik
- Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej
- Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego