30 czerwca 2010 obyły się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie uroczystości z okazji 10. rocznicy współpracy Instytutu Lotnictwa z General Electric. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością prezes General Electric, Jeffrey Immelt, który spotkał się z wicepremierem RP, Waldemarem Pawlakiem.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi: Jeanne M. Rosario – wiceprezes General Electric, Witold Wiśniowski – dyrektor Instytutu Lotnictwa, Magdalena Nizik – dyrektor zarządzająca GE EDC Polska, Maria Bianca Tolomello – GE Oil & Gas, John Lammas – GE Energy.
„GE to strategiczny partner warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Współpraca z GE w pełni spełnia nasze oczekiwania w zakresie usług oferowanych na światową skalę. Ostatnie dziesięć lat to stopniowy wzrost liczby zatrudnionych inżynierów, rozwój ich umiejętności i nowe inwestycje. Mówiąc krótko, to dokładnie to, o czym marzy każde centrum badawcze” — powiedział w swoim przemówieniu Witold Wiśniowski, dyrektor Instytutu Lotnictwa.
W pierwszej części obchodów, po uroczystym otwarciu przez Witolda Wiśniowskiego i Magdalenę Nizik, na scenie pojawili się zaproszeni goście z General Electric: Jeanne M. Rosario, Maria Bianca Tolomelo i John Lammas. W swoich wystąpieniach podkreślali znakomitą współpracę z Instytutem Lotnictwa, której owocem było powstanie dziesięć lat temu Engineering Design Center, a także zwracali uwagę na świetne zaplecze naukowo-badawcze i wysoki poziom polskich inżynierów, najlepszych fachowcach w swoich dziedzinach na świecie. Wyrazem tego uznania było wręczenie okolicznościowych nagród dla najlepszych inżynierów pracujących w EDC. Tę część imprezy zakończył koncert zespołu The Engineers Band, po którym goście udali się na konferencję prasową.
Centralnym punktem drugiej części obchodów było wręczenie Jeffreyowi Immeltowi, prezesowi General Electric, odznaczenia Bene Merito, przez wicepremiera RP, Waldemara Pawlaka, który powiedział:
„Jako wicepremier rządu polskiego z dumą uczestniczę w uroczystości z okazji dziesięciolecia centrum EDC, które w tym czasie rozwinęło się nie tylko pod względem wielkości, ale także profilu. To wspaniały przykład partnerstwa w zakresie zaawansowanych technologii, które rząd Polski wspierał zarówno w przeszłości, jak i obecnie”.
W swoim wystąpieniu, Wicepremier podkreślał jak ważną rolę dla Polskiej gospodarki ma współpraca Instytutu Lotnictwa i General Electric, i że powinna być przykładem dla innych tego rodzaju przedsięwzięć w Polsce. Zwracając uwagę, że w tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin największego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, Waldemar Pawlak dodał, że w tego rodzaju współpracy kluczowa jest tradycja i nowoczesność, a więc to, co w swojej muzyce łączył Chopin.
Jeffrey Immelt, odbierając nagrodę, mówił o wielkim zaangażowaniu General Electric w Polsce i dużych planach na przyszłość. Podkreślił też, że polscy inżynierowi to światowej klasy specjaliści, pracujący nad najbardziej innowacyjnymi projektami. – Dzięki nim w ciągu dekady powstał w Polsce jeden z czołowych i najbardziej nowoczesnych ośrodków technicznych GE. – powiedział Immelt,  podkreślając doniosłą rolę EDC, w którym opracowywano rozwiązania dla nowego silnika odrzutowego Genx, który będzie montowany między innymi w najnowszych samolotach Boeinga 747-8 i 787 Dreamliner. Prezes GE wręczył też nagrodę EDC Management Award Leszkowi Rzeszutkowi.
Na zakończenie imprezy specjalny prezent od Instytutu Lotnictwa – obraz Marka Okrassa pod tytułem „Stairs on the beach” – uroczyście wręczyli Jeffreyowi Immeltowi, Witold Wiśniowski i Magdalena Nizik.  Ostatnim zaś punktem programu była prezentacja i degustacja urodzinowego tortu.

Podziel się wpisem